SRM Elvis Bajramea an o Šuto Orizari numero 18, o SDSM thaj Kurta Duduš numero 19 ko lokalno alusariba

Erati ko mismeri an o TAK sine zojrakerdo o niče taro partie an o votibaskere listia ko lokalno alusaribna

Вчера попладне со жрепка во ДИК беше утврден редоследот на партиите на гласачките ливчиња за претстојните локални избори.

На локалните избори што ќе се одржат на 15 октомври, годинава ќе учествуваат 20 политички партии и коалиции и 63 независни кандидати, објавија од Државната изборна комисија. 

Интересно е тоа што Сојузот на Ромите од Македонија и нивниот кандидат Елвис Бајрам ќе имаат број 18 додека СДСМ и нивниот кандидат за градоначалник во Шуто Оризари Курто Дудуш ќе биде со реден број 19.

Инаку ВМРО ДПМНЕ на овие избори го извлече бројот 13, со разлика што во теарце и Центар Жупа ќе бидат под реден број 7.

Редоследот е следен...

1.СДПМ 

2.Коалиција алијанса НДП 

3.ДУИ 

4.Коалиција за Битола ДУИ БЕСА И АЛИЈАНСА 

5.ЗАЕДНО ЗА ГАЗИ БАБА ПРЕДВОДЕНА ОД БЕСА 

6.НДМ 

7.ВМРО-ДПМНЕ  во Теарце и Центар Жупа

8.ДВИЖЕЊЕ НА НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО НА ТУРЦИТЕ 

9.АЛИЈАНСА 

10.ТМРО 

11.ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА НА ТУРЦИТЕ 

12.ГРОМ 

13.КОАЛИЦИЈА НА ВМРО 

14.БЕСА 

15.ДПА 

16.Левица 

17.ПДП 

18.СОЈУЗ НА РОМИТЕ 

19.СДСМ 

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

I WANT TO SAY

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

       We have 482 visitors watching ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Most Popular

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Our counter start count since 13.01.2019
Count unique visitors from which country visit our portal
In the bottom there is total visits our portal