Со застојот на членството во ЕУ, балканските земји прават потег за создавање сопствен мини-Шенген

Да се биде сведок како лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија споделуваат момент на колективна радост, не е нешто што се случува секој ден, особено во регионот познат по минатите расправии и разлики. Српскиот претседател Александар Вучиќ, албанскиот премиер Еди Рама и македонскиот премиер Зоран Заев беа сите насмеани додека шетаа низ главниот град на Македонија Скопје кон крајот на јули, откако потпишаа трилатерален економски договор на регионален бизнис форум. Наречена иницијатива Отворен Балкан, идејата за формирање заеднички пазар за земјите што чекаат за членство во ЕУ, претходно беше позната како Мини-Шенген-зона. Иницијативата  за трговија и ветува слободно движење на стоки и граѓани и еднаков пристап до пазарите на труд. Според проценките на Светска банка, земјите учеснички ќе заштедат до 3,2 милијарди американски долари (2,71 милијарди евра) секоја година.

Link: https://www.euronews.com/2021/08/31/as-eu-membership-stalls-balkan-countries-make-controversial-move-to-create-their-own-mini-

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 537 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот