Шест мажи се прогласени за виновни за планирани напади врз Ромите во Франција

Шесторица мажи се прогласени за виновни во средата поради планирани напади на ромски кампови во близина на Париз во март , по гласините дека Ромите краделе деца од сиромашните предградија на францускиот главен град.

Судот во Бобињу, североисточно предградије во Париз, ги прогласи мажите виновни за „учество во група формирана со цел да организираат напади„ со одредба од францускиот закон кои ги казнува луѓето кои подготвуваат насилни акти и покрај тоа што не се реализирани.

Четворица од мажите се осудени од пет и шест месеци затвор. Другите двајца се осудени на пет месеци условна казна.

Информациите кои се ширеа на платформата на социјалните мрежи како што се Snapchata, Facebooka и Twitter произлегоа за време на насилствата врз Ромите , и покрај уверението од страна на француските власти дека ниту едно киднапирање или обид на киднапирање не беа пријавени во полицијата.

Link: https://www.nytimes.com/2019/07/03/world/europe/roma-attacks-verdict-france.html

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 140 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот