Технологија

Александар Бауров Руски Ром кој ја изгради и лансираше првата вселенска ракета

Александар Бауров Руски Ром од семејство на познати уметници, музичари и пејачи. Свиреше гитара во ансамблот, но студирал и електромеханика и комуникации во Ленинград. За време на Втората светска војна, тој беше назначен за командант за врска за поддршка на Црвената армија, а подоцна стана командант на 1-та воздушна дивизија. По војната и дотогаш високо одликуван херој, тој се приклучи на советскиот корпус на инженери, кој ги изгради и лансираше првите советски ракети и одигра значајна улога во програмата Спутник 1. На 4 октомври 1957 година, Спутник 1 беше успешно лансиран во орбитата на Земјата во чест на Октомвриската револуција.. Беше лансиран од космодром што му припаѓаше на тогашниот СССР во Бајконур, сегашен Казахстан.

o RomaTimes sine atakirime

Ko paluno vakti primetingen kaj o RomaTimes phravgjovela sine but bavno. I pričina tani so o RomaTimes sine kerdo atako upri leste.

Ko vakti kana isi but demokratija svako jek te ovel le šajdipe te kerel websajti. Iklona but konkurencija maškar peste. I konkurencija anela ljubomora em rodela pe metoda sar šaj te "mudare" te konkurencija i samo tu te gospodarine. 

Dali akate te spomnina i Biblisko paramis bašo o Abel em o Kain. Jek phral za te ovel po manglo mudargja okole phrale.

Amen sar RomaTimes izvininajamen baši i situacija. 

Среќен роденден:: Том и Џери слават 80 години

Популарните цртани јунаци, мачорот Том и глувчето Џери, неделава прославуваат 80 години постоење. Приказната за мачорот и глушецот кои живеат во иста куќа и постојано се надмудруваат, проткаена со урнебесни ситуации, е измислена во одделението за анимација на филмската продукциска куќа МГМ. Авторите Бил Хана и Џо Барбера имале за цел да го достигнат успехот на Волт Дизни.

 

Првата епизода е објавена 1940 година, при што мачорот на почетоот се викал Џаспер, а глувчето – Џинкс. Постигна огромен успех, па дури и му донесе номинација за Оскар за најдобар кус анимиран филм на студиото.

 

Кратко потоа Џаспер и Џинкс биле преименувани во Том и Џери. Околу тоа дали тие ќе зборуваат, авторите го зеле предвид успехот на немите филмови со Чарли Чаплин, па знаеле оти ликовите можат да бидат забавни и без дијалог.

 

Музиката за цртаниот филм ја компонирал Скот Бредли, а прочуениот човечки врисок на Том го овековечил лично Хана.

 

Првите 20 години, Хана и Барбера произвеле над 100 кратки цртани филмови и секој чинел во просек по 50.000 долари.

 

Бил Хана почина во 2001 година, а Џо Барбера во 2006 година.

 

Правата за прикажување на цртаните филмови „Том и Џери“ денес ги поседува компанијата Ворнер Брос. Се планира и нов филм пред католичкиот Божик оваа 2020 година.

Изработена е првата Ромска Исламска мобилна апликација

Во месецот на постот - Рамазан , беше пуштена во употреба мобилната апликација за Ромското исламско училиште (R.I.Š). Оваа апликација на ромски јазик и од оваа категорија е прва меѓу Ромите.

Веднаш многу лица покажаа интерес за оваа апликација , која може да се превземе бесплатно од Google PlayStore.

Засега е подготвена само Андроид верзија. iOS верзијата е во изработка и во брзо време ќе биде подготвена за превземање на AppStore од Apple. Ромското Исламско училиште или скратено R. I. Š. е всушност Исламски едукативен центар за Ромите кој се наоѓа во општината Шуто Оризари , во Скопје, Македонија.

Овој центар е формиран годинава од страна на доброволци на леко со оџа Ибрахим Руфат Ајдин. Овој центар е базиран на учењето на Ehl-i-Sunnet ve-l-Djemaat akida и Ebu Hanif fikh верување.

Ромското исламско училиште е неформално каде младите ги учат основните парвила во религијата. Оваа мобилна апликација е изработена од ромскиот дипломиран софтверски инженер Елвис Ајдар и IT компанија Anton Soft.

Линк до апликацијата: http://tiny.cc/0s206y

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 359 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот