Шутка NEWS

Да и помогнеме во борба против канцерот на Сибел Омерова од Штип

Поради болест од рак да го покажеме нашиот хуман аспект и да и помгнеме на Сибел Омерова од Штип, за кои се потребни уште две хирушки интервенции и потоа да биде пд третман на хемотерапија. Целиот тој третман ќе се одвива во болница во Турција и потребни се 60.000 евра.

 Сибел има само 29 години. Сите кои сакаат да пмгнат финасисики ова е нејзината лична девизна сметка

IBAN: MK07300307064296330

BIC/SWIFT Code: KOBSMK2XSTB

Kmercijalna Banka AD Skpje

Да ја покажеме нашата хуманост

 

Маркетингшки трик или..? Влегол да купува во Jumbo и одбива да ја напушти продавницата

Еден купувач во Jumbo деновиве ги остава во неверување останатите купувачи во продавницата. Млад човек пред неколку дена влегол во Jumbo со намера да пазарува, но оттогаш не излегол и одбива да ја напушти продавницата. На големо изненадување на вработените и на другите купувачи, тој во продавницата ги извршува секојдневните активности, се релаксира и максимално ужива во амбиентот.

Нашата екипа отиде во Jumbo за лично да се увериме во точноста на информацијата. Внатре го затекнавме купувачот што не сака да си оди, кој изгледаше многу среќен што е таму и уживаше во опкружувањето. Не сакаше да го прекинуваме во уживањето и ги игнорираше нашите барања за изјава додека полека ѝ се препушташе на пладневната дремка.

Ги контактиравме вработените во Jumbo за да ни ја објаснат ситуацијата и што планираат да преземат за да го натераат купувачот да си оди.

- Овој купувач дојде во Jumbo пред речиси една недела и побара од нас да му покажеме производи за лето. Но, се задржа разгледувајќи ги еден по еден и беше неверојатно среќен заради големиот избор производи. Кога дојде време за затворање, љубезно го известивме дека продавницата ќе се затвори и мора да си замине, но тој го игнорираше нашето барање. Моравме да ја затвориме продавницата, а тој остана внатре. Следниот ден повторно беше тука, исто и денот по него и така веќе неколку денови. Тој упорно одбива да си замине, но нам нѐ ни пречи бидејќи сакаме сите наши купувачи да се чувствуваат како дома – ни изјавија вработените во Jumbo.

Нашата екипа и во следниот период ќе продолжи да ја следи ситуацијата со купувачот што не сака да си оди од Jumbo.

Link: https://www.crnobelo.com/novosti/promo/109418-vlegol-da-kupuva-vo-jumbo-i-odbiva-da-ja-napushti-prodavnicata-foto?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3SfoVdvfMZu8KpuWnDmBkMPd8a52B_fzKJktL-fDb5Dj8tmwcscfCle5w_aem_ARUiw89_SIAdRA0eCxfAV4J-XfBB8NqL68f1Fw-s9c1_SuwbbOHWckfese9JlFq4tIs7cszsd5W7Fo-wpLA9RL4Z

Граѓаните од Ш.Оризари незадоволни од градскиот превоз: Џабе плаќаме месечни билети кога нема редовни автобуси, срамота за ЈСП и приватните автобуси!

За жителите на Шуто Оризари, веќе неколку дена нема автобуси. Со центарот на градот не се директно поврзани, а единствен спас им се приградските линии или дивите таксисти коишто ги носат до некаде, за потоа да фатат друг автобус.

Автобуските постојки се празни, а онаму каде што затекнавме граѓани или фаќаат сенка или ќе чекаат автобус со часови.

За да стигнат до центарот на градот, на жителите на Шуто Оризари им е потребна цела логистика или добра кондиција за пешачење.

Автобусите со број 19 и 20 ги нема, приградските се нередовни и возниот ред на ЈСП е хаос сам по себе, критикуваат жителите на населбата.

Проблемот е огромен, и тоа поради неплатени долгови од страна на Град Скопје, спрема приватните превозници. За џабе вадиме месечни карти кога мора да одиме пеш или да плаќаме за такси, срамота!

Ова се само дел од реакциите на граѓаните од Ш.Оризари по социјалните мрежи Граѓаните прашуваат, негодуваат, реагираат, но никој не ги есапи. Единствените соопштенија што стигнуваат од ЈСП се поврзани со известување дека на празник ќе возат по неделен возен ред, додека за сите други проблеми на граѓаните остануваат неми. Сѐ ним им се мали платите, немаат шофери, немаат нафта, ама нам на работа кога доцниме. Срам голем за ЈСП и приватните автобус на чело со градот Скопје – коментираат граѓаните.

Сезона на крлежи - Што мора да знаете ако мислите дека ве каснал заразен крлеж?!

Ризикот од каснување од крлеж и развој на Лајмска болест зависи од многу фактори како што се: географска локација, сезона, тип на крлеж и колку долго крлежот бил прикачен на кожата.

Бидејќи крлежот што пренесува Лајмска болест обично се храни повеќе од 36 часа пред да ја пренесе спирохетата, ризикот од заразување со Лајмска болест од забележано каснување од крлеж, на пример, е само 1 до 3 проценти, дури и во областите каде што болеста е присутна. Сепак, ризикот е значително поголем ако крлежот се хранел 72 часа.

Правилниот начин да се отстрани крлежот е да се фати крлежот што е можно поблиску до кожата. Потоа нежно повлечете го назад, внимавајќи да не го оштетите крлежот. Доколку некои делови од крлежот останат во кожата, тие сами ќе се отстранат.

Ако некое лице е каснато од тип на крлеж кој е носител на Лајмска болест, се препорачува еден од двата пристапи:

- Превенција и лекување доколку се појават знаци или симптоми на инфекција

- Третирајте веднаш со превентивен антибиотик.

Ако лицето кое се плаши да се зарази со Лајмска болест се консултира со лекар, лекарот проценува дали е неопходен превентивен антибиотски третман

 

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 310 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот