Социјала

Хрватските Роми заробени на маргините

За состојбата на Ромите во Хрватска доста зборува и фактот дека официјалниот попис не може да потврди колкав е всушност бројот на Ромите. Спротивно од предрасудите за нив како оние кои го „користат системот„ некој од Ромите го кријат и своето потекло која ја разбираат како стратегија за да се опстане, пишува регионалниот портал „Билтен„

Ревизионизмот и негирање на геноцидот врз Ромите во Втората светска војна, стана како дел од „медиумската култура„ предупреди на преставување на прирачникот за судбината на Ромите во т.н. НДХ, историчарот и авторот Данијел Војак.

Во Хрватска ромската популација е релативно мала и според пописот на гражаните во Хрватска од 2011 година ги има околу 17.000. Но истражувањата од Канцеларијата за човекови права и правата на националностите од 2011 покажа дека најмалку 24.524 лица се од ромската популација.

Дека дискриминацијата и предрасудите кон Ромите во Хрватска се секојдневие ја покажува и информацијата од Канцеларијата од правобранителот и дадените преставки. Всушност 28% од Ромите навеле дека барем еднаш во текот на годината се соочиле со дискриминација, а 17% од нив навеле дека во текот на животит доживеале и физички напад само затоа што се Роми.

Кога станува збор за вработувањето , дури 44% од Ромите се невработени, и уште 22% се со статус домаќинки , односно се грижат за домаќинство со полно работно време.

Станбените услови кај ромските домаќинства дури 43% од нив немаат вода преку водоводот, половината немаат бања со туш, 73% немаат канализација а секое дестео домаќинство нема електрична енегрија.

Просечен месечен приход во ромското домаќинство , без разлика на изворот на приходи изнесува околу 550 евра,што е доста под просекот за доволни средства за остварување на основните животни потреби.

Бугарскиот заменик-премиер предложи бесплатни абортуси за жените Ромки да ја контролираат стапката на наталитет

Бугарскиот заменик-премиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов воведува контроверзен план за интеграција на ромското малцинство во бугарското општество.
Нацрт-законот за концептот "Концепт за интеграција на несоцијализираната Ромска етничка заедница предвидува различни задолжителни практики за Ромите, вклучувајќи и присилна општо корисна работа за лица над 16 години.

Оние кои не можат да плаќаат сметки за комунална хигиена според законот ќе мора самите преку општо корисна работа да ги чистата реоните кај што живеат.
За да се контролира стапката на наталитет кај Ромите, Каракачанов предлага програма за државен абортус, која ќе обезбеди бесплатни абортуси за жени со повеќе од три деца.

Предлог-законот сугерира "необразовани и невработени" Роми да бидат испратени во "центри за обука".

Предлог-законот, исто така, предлага намалување на социјалната помош ако Ромите одбиваат да работат или ги испраќаат своите деца на училиште, уривање на неовластени ромски куќи и создавање на доброволни безбедносни единици во области населени со Ромите.

"Ако Каракачанов го разгледа уставот, тој ќе види дека сите ние имаме еднакви права", рече пратеникот Џејхан Ибрјајмов од партијата Движење за правата и слободите (ДПС), критикувајќи го планот. Ибрјајмов, кој потекнува од турското малцинство во земјата, го нарече и предлогот "нехуман".

Каракачанов е лидер на Бугарското национално движење (ВМРО) и еден од тројцата водачи на националистичкиот блок Обединети патриоти, кој влезе во коалиција со владејачката премиер Бојко Борисов - Граѓаните за европски развој на Бугарија (ГЕРБ).

Link: https://www.dailysabah.com/europe/2019/02/08/bulgarias-deputy-pm-proposes-free-abortions-for-roma-women-to-control-birth-rate

Ќе биде ли возачот на „Дурмо турс“ уште една „жртва“: Сопственикот тврди дека изгубил контрола над самиот себе

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во изјава за „24 вести“ вели дека автобусот кој се преврте во средата бил исправен. Во изјава за телевизијата тој вели дека вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека тој за нив ја открил причината за несреќата, односно дека изгубил контрола над самиот себе додека управувал со автобусот.
-Одговорно лице во „Дурмо турс“ стапи во контакт со возачот по несреќата. Тој кажал дека бил свесен и дека изгубил контрола, во повторно прашање дали изгубил контрола над автобусот, или над самиот тој, одговорот бил дека над самиот. Верјатно заради здравствени причини. Автобусот се движел околу 200 метри, нема ни трага на кочење ниту реакција на возачот – вели Белули.
Тој додаде дека чувствува морална одговорност и дека сочувствува со семејствата на загинатите.
Неговите тврења се косат со изјавата на еден од патниците кој што тврди дека шоферот не можел да го сврти воланот, а за трагите од кочење потребно е вештите лица да дадат свое мислење.

Link: https://www.brif.mk/ke-bide-li-vozachot-na-durmo-turs-ushte-edna-zhrtva-sopstvenikot-i-trvdi-deka-izgubil-kontrola-nad-samiot-sebe/?fbclid=IwAR2sTXGar-1E6fC8G--

 

Познат идентитетот на сите жртви - меѓу нив и млада мајка на две деца

Познат е идентитетот на 14-те патници кои го загубија животот во вчерашната автобуска несреќа кај Карпалак,. Според медиумите тие се:
Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими
Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца
Јовица Трпевски, од Гостивар, син на пратеникот Благојче Трпевски
Бесим Камбери, с. Сенокос, гостиварско
Онур Садику (19), од Гостивар
Есат Емрули, од Гостивар
Ајдин Исмаили (19) од Гостивар
Бесим Фетаи, од Врапчиште
Бејза Узеири, од Долна Бањица
Зоран Давидовски (1981), вработен во Град Скопје
Бобан Аврамовски, студент на ФОН
Трпана Јаневска, пензионерка од Гостивар
Дејан Ристевски, вработен во Народна банка на Македонија
Павле Костоски, од Гостивар, дипломец на правниот факултет во Скопје

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот