Социјала

Аларм во Ромскиот камп во Рим: 33 годишниот Ром Станија почина од коронавирусот

Обдукцијата на телото на Станије Јовановиќ, (33)  што починал од коронавирус во болницата Спаланзани, ќе послужи за потврда дека човекот не страдал од претходни патологии. Тоа е најмладата жртва на КОВИД-19 во Лацио. АСЛ спроведува истраги во кампот на Ромите преку Салвати.

 

33-годишниот Ром по потекло од Црна Гора кој починал од коронавирус во болницата Лазаро Спаланзани во Рим се викал Станије Јовановиќ. Смртта датира од 25 март, неколку дена по смртта на Емануеле Ренци, 34-годишниот од Пештерата, кој почина откако се зарази со вирусот.

 

Како и него, Станија, исто така, се чини дека немаше претходни патологии, за да се утврди ова, ќе треба да се чекаат за резултатите од извршената обдукција врз телото. Триесет и три годишниот сега е најмладата жртва на коронавирус во Лацио. Како што објаснува Ил Месаггеро,

 

Станије пристигна во центарот за инфективни болести минатиот петок. Хоспитализиран на интензивна нега, неговите здравствени состојби за жал се влошила и немаше што да се стори за да се спаси неговиот живот.

 

Link:  https://roma.fanpage.it/stanije-morto-a-33-anni-di-coronavirus-accertamenti-nel-campo-rom-di-via-salviati/

Во Германија за еден ден околу 6.000 новозаразени со коронавирус

Бројот на заразени со новиот коронавирусот во Германија изнесува 42.228 лица, што е за 5.780 повеќе од вчера. Од Вирусот досега починаа 253 лица, соопшти Институтот „Роберт Кох“.

 

Горниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот го одобри владиниот пакет мерки за ублажување на економските последици од пандемијата на коронавирусот, во вкупен износ од 750 милијарди евра. Со тоа е завршена забрзаната собраниска процедура за усвојување пакетот мерки. Бундестагот го одобри пакетот од германската Влада во средата.

 

Сеопфатните мерки вклучуваат кредитни гаранции за помош на економијата, директна финансиска помош за малите и средните претпријатија и помош за здравствениот систем. 

Генералниот секретар на ОН: Пандемијата му се заканува на целото човештво

Пандемијата на коронавирусот му се заканува на целото човештво, предупреди генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, јавува Франс прес со податок дека во светот има повеќе од 450.000 заразени.

 

Целото човештво мора да одговори. Акцијата и солидарноста на глобално ниво се клучни“, истакна Гутереш.

 

Тој претстави „светски хуманитарен план“ за поддршка на најсиромашните земји.

„Целта на тој план е да се бориме против вирусот во најсиромашните земји во светот и да одговориме на потребите на најранливите, пред сѐ жените и децата, постарите лица, лицата со инвалидитет и хроничните болни“, порача генералниот секретар на ОН во видео порака.

 

Бројот на дијагностицираните случаи е само дел од реалниот број на заразените бидејќи најголемиот број земји ги тестираат само тешките случаи.

 

Претходно вчера Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) со заедничко соопштение ги повикаа земјите кредитори веднаш да го олеснат исплаќањето на долговите за најсиромашните земји кои се борат со тешките последици на пандемијата на коронавирусот.

 

Станува збор за членките на Меѓународната развојна асоцијација (ИДА), во кои живее четвртина од светското население и две ретини од најсиромашните луѓе во светот, а нив епидемијата најмногу ќе ги погоди.

 

Видео порака:

Франција: Во градот Перпињан од коронавирусот починале 4 Роми, останатите се во критична сосотојбаФранцуските медиуми објавија дека коронавирусот се шири во ромската заедница во Перпињан, град на југот на земјата во Франција. Минатата недела четворица Роми починаа од вирусот,уште 10 се на интензивна нега, од кои некои се во индуцирана кома. „Ова е страшно. Се плашиме “, рече Ник Гименез, претставник на ромската заедница во Перпињан за француските медиуми. Еден од починатите е 24-годишна жена која страдала од астма и дебелина, додека другата личност е 45-годишен маж, исто така астматичен. Третиот беше стар над 75 години. Вкупно шест лица веќе починале од КОВИД-19 во Перпињан, четворица од оваа заедница. Ситуацијата во овој град е комплицирана и бројот на заразени лица рапидно расте. Ромската заедница во Перпињан е една од најголемите ромски заедници во Франција и нејзините членови припаѓаат на групи со поголем ризик од вирусот, бидејќи многу страдаат од дијабетес. Властите ги повикаа жителите да не ги напуштаат своите домови. Сепак, за Ромите е многу тешко да останат во затворено, бидејќи многумина живеат во домови од 15 метри квадратни, во групи од четири до шест. Link: http://www.portal-udar.net/francuska-cetiri-roma-umrla-od-koronavirusa-ostali-su-u-kriticnom-stanju/

Француските медиуми објавија дека коронавирусот се шири во ромската заедница во Перпињан, град на југот на земјата во Франција.

 

Минатата недела четворица Роми починаа од вирусот,уште 10 се на интензивна нега, од кои некои се во индуцирана кома.
„Ова е страшно. Се плашиме “, рече Ник Гименез, претставник на ромската заедница во Перпињан за француските медиуми.

 

Еден од починатите е 24-годишна жена која страдала од астма и дебелина, додека другата личност е 45-годишен маж, исто така астматичен. Третиот беше стар над 75 години.


Вкупно шест лица веќе починале од КОВИД-19 во Перпињан, четворица од оваа заедница. Ситуацијата во овој град е комплицирана и бројот на заразени лица рапидно расте.

 

Ромската заедница во Перпињан е една од најголемите ромски заедници во Франција и нејзините членови припаѓаат на групи со поголем ризик од вирусот, бидејќи многу страдаат од дијабетес. Властите ги повикаа жителите да не ги напуштаат своите домови.

Сепак, за Ромите е многу тешко да останат во затворено, бидејќи многумина живеат во домови од 15 метри квадратни, во групи од четири до шест.

 

Link: http://www.portal-udar.net/francuska-cetiri-roma-umrla-od-koronavirusa-ostali-su-u-kriticnom-stanju/

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 129 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот