Музика

Бранко Ристиќ: Од ромското маало во Горни Милановац до светска слава во Сиднеј

Самоукиот Ром Бранко Ристиќ стекна светска слава а сега за нова година свиреше и дома

 

„Во странство можеби има поголеми шанси за успех, но мојот дом има најголемо срце„ ваели виолинистот Бранко Ристиќ

Како е тоа прво да си на дно , а потоа да се допрат звездите, на своја кожа го почувствува самоукиот виолинисти Бранко Риситќ , Ром кој од родната ромска маала Грабивице од Горни Милановац , заминал за Лондон и стекнал светска слава.

Од сиромаштијата и тагата го извлекла Британката со симболично име – Фејт, која ја променила неговата судбина. Тие двајца свирајќи виолина и хармоника , прават чуда, и нивната љубивна приказна не остави никого рамнодушен.

 

 

Меѓутоа овој Ром никогаш не ги заборавил своите корени и често доаѓа и дома , дури кога и Новата 2020 можеше да биде кај ќе посака низ светот и да настпаува, тој го одбрал настапот во Горни Милановац.

 

- Никаде луѓето ја немаат таа емоција како што ја имаат тука. Го поминав цел свет и го почувствував тоа на своја кожа. Во странство можеби имаш поголеми шанси за успех, но дома имаат поголемо срце. Затоа и ќесто се враќам дома и тука свирам со најотворено срце„ вели Бранко Ристиќ.

 

Со звуците од неговата виолина плачат многумина, затоа што тој знае перфектно да го погоди вистинскиот тон и вистинската жица. . Тој летовоимаше настап на привиот Сабор на виолинисти во Прањани, каде сите ги воодушеви и затоа го побараа да настапува и за Нова година. За новогодишниот настап во Горњи Милановац, исто така беше и Мира Шкориќ.

 

Тој со својата љубов Фејт планира уште квалитетни проекти  а на пролет му е пшланирана и турнејата низ Австралија.

-Ние двојцата го спојуваме невозможното. Традиционалното со модерното, ромски тонови со класичните – рече Бранко.

Навршуваат 3 години од Кралицата на Ромската музика – Есма Реџепова Теодосиевска

Во 2016 на денешен ден кога зпрестана да чука срцето на една од најголемите великани на Ромската музика и песна Есма Реџепова Теодосиевска, остави една празнина кај самите луѓе.

Име кое на секој меридијан го величеше ромскиот идентитет.

Есма Реџепова е родена во Скопје, 8 август 1943  а почина во Скопје, 11 декември 2016). Таа е позната македонска пејачка и хуманитарка. Нарекувана е Кралица на Ромската музика во светски рамки. Во 2013 г. ја доби престижната титула Национален уметник на Република Македонија.

Есма досега „излажала“ многу народи. Кога пеела во Шпанија мислеле дека е шпанска Ромка. Во Русија „малку го згрешила акцентот“, па публиката помислила дека е од Узбекистан. Во Келн публика од 20.000 гледачи занемела пред нејзиниот глас. Во концертната сала завладеала апсолутна тишина како никогаш дотогаш.

Есма Реџепова сними и објави повеќе од 580 песни, меѓу кои и две платина и осум златни дискови. Изврши повеќе од 22.000 концерти, од кои една третина се одржаа за добротворни цели. Со Ансамблот Теодосиевски сними 108 синглови, 32 компактни касети, 15 дискови, шест видеокасети и бројни телевизиски емисии.

Реџепова најмногу пееше на ромски и македонски, но исто така сними песни на српскохрватски, турски, хебрејски, грчки и хинди. Реџеповите песни често зборуваат за љубов, тага и брак. Една од нејзините најпознати песни наречена Чаје Шукарие стана химна за сите Роми насекаде низ светот.

Есма често пееше традиционални песни, и ромски и македонски, но многу од нив се и композиции. Теодосиевски вообичаено составува и уредува песни, но Есма составува и некои песни, вклучувајќи ги и Чае Чукарије. Таа, исто така, ги кореографираше настапите.

И после 3 години сеуште нема разврска со имотот и куќата кој треба да преставува Музеј на хуманоста и музиката. Таа процедура е сеуште без судска разврска.

Девојка Ромка од Полска, Вики Габор победи на Јуниор Евровизија 2019!

Викторија „Вики“ Габор (роден на 24 јуни 2007 година) е полска пејачка. Таа ја започна својата кариера во 2019 година, како финалист во втората сезона на The Voice Kids Полска, а потоа подоцна го освои Јуниор Евровизискиот натпревар за песна 2019 година со песната „Суперхерој“.

Габор е роден во Хамбург во полско ромско семејство. По нејзиното раѓање, тие се вратиле во Полска, подоцна се преселиле во Велика Британија, а потоа се населиле во Краков, кога имала седум години. Габор има постара сестра по име Мелиса, која е композитор и текстописец.
 
Кон крајот на 2018 година, Габор се натпреваруваше на аудициите за втората сезона на „The Voice Kids“. Таа се приклучи на тимот на Томсон и Барон, и продолжи да напредува низ натпреварот, на крајот стигнувајќи до финалето и го издаде нејзиниот деби сингл „Време“.

На 28 Ноември во МОБ 10-то изданние на Рома Фест

Во организацијата на Здружението „Романо Ило„, по дессети пат се организира Ромскиот музички фестивал Рома Фест 10.

Се уважува дека и овогодишниот музички фестивал ке биде еден од најдобрите изданија а за тоа говорат и гостите присутни на фестивалот, публиката,ансамбли и љубителите на Ромска музика.

Таа вечер свој настап ќе имаат: Влатко Стефановски, Ернест Ибаимовски, Сашо Гигов – Гиш, Ленче Димовска, Ибуш Ибраимовски, Али Бајрам, Џељо дестановски и оркестарот на Џамбо Агушев

Фестивал на ромска музика – РОМА ФЕСТ 10 издание се оддржува на 28 ноември 2019 година во Национална Опера и Балет (НОБ), почеток од 18:00 часот. Влез слободен.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 61 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот