ИРУ

Сакаат но неуспеваат да го „оцрнат„ ИРУ и нејзиниот претседател Зоран Димов

На неодамнешиот 11ти Состанок на Советот на Европа – Дијалог со Роми и Травелер Граѓански Здруженија кој беше одржан онлајн на 29-30 Април 2021 кој беше организиран од страна на Советот на Европа каде што учество зема и Претседателот на ИРУ, Г-дин Зоран Димов.

Повеќе...

In Memoriam: Во Австралија – Перт почина долгогодишниот ромски активист и член на ИРУ Ештреф Абдураманоски

На 19 јануари 2021 година во Перт, Австралија на 82 годишна возраст почина долгогодишниот ромски активист и воедно член на Интернационалната Ромска Унија –ИРУ Ештреф Абдураманоски.
Инаку Абдураманоски е роден 23 август 1938 година. Тој во ИРУ е над 20 години и истакнат член и делегат. Позицијата која ја имаше во ИРУ беше како Претседател на ИРУ за Австралија и Нов Зеланд . Исто така Абдураманоски беше познат и по тоа што во својата држава Австралија организираше разни настани за зачувување на ромскиот идентитет, култура и традиција. Воедно во рамките на ромската организација во Австралија функционираше и ромското радио.
Инаку погребот на Абдураманоски е планиран за 27 јануари 2021 година.
Воедно ИРУ воедно испрати телеграма со сочувство до семејството Абдураманоски од страна на нејзиниот претседатеч Зоран Димов.

Интернационалната Ромска Унија – ИРУ, учествува на инаугурацијата на Бајден-Харис за време на „Националниот меморијал на загубените животи од КОВИД-19“

Првиот национален споменик COVID-19 на изгубени животи е дел од инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џозеф Р. Бајден помладиот и новоизбраната потпретседателка Камала Д. Харис.

Од Ен Гилберт

Билингс, Монтана – Интернационалната Ромска Унија - ИРУ беше меѓу избраните организации кои беа претставени на церемонијата на отворање на инаугурацијата на 46-от претседател на САД, Џо Бајден и потпретседателот Камала Харис. Националниот меморијал на загубени животи од КОВИД-19 започна во Вашингтон Д.Ц. со забелешки на новоизбраниот претседател Бајден и новоизбраниот потпретседател Харис. Тоа беше првиот национален меморијал одржан во САД за 400.000 жртви кои досега се изгубени за време на пандемијата. „За да лекуваме, мора да запомниме. Понекогаш е тешко да се запамети, но така лекуваме. Важно е да го сториме тоа како нација. Затоа сме тука денес. Помеѓу зајдисонце и самрак, да ги осветлиме светлата во темнината, покрај светиот базен на рефлексија, и да се потсетиме на сите што ги изгубивме “, рече новоизбраниот претседател Бајден како базен за рефлексија на Линколн, осветлен со 400 килибарски светла, проследен со Вашингтон Споменик. Зачудувачката сцена беше реплицирана низ Соединетите Држави, додека истакнатите знаменитости беа искапани во килибарна светлина и ѕвонеа црковните sвона во националниот момент на единство и сеќавање. Емитувано на национално ниво од АБЦ и покриено од секоја голема мрежа на вести, споменикот на целата земја беше значаен настан во инаугурацијата. Само шест локации беа претставени од страна на ABC, вклучително и Националната катедрала во Вашингтон, иконичната зграда „Емпери Стејт“ и свето домородно место во Монтана. Утрото на настанот, Том Роџерс, претседател на Глобалниот домороден совет (ГИЦ), потврди дека ГИЦ и Интернационалната ромска унија заедно со Советот на племенските лидери на Карпестите планини со седиште во Монтана, племето Кушата од Луизијана и прилично Фондацијата Шилд учествуваа на Националниот меморијал на животите изгубени од КОВИД-19 и беа избрани за фокус на целата земја. Конгресменот Седрик Ричмонд (Д-ЛА), висок советник на новоизбраниот претседател eо Бајден и новиот директор на Канцеларијата за јавни ангажмани во Белата куќа, беше клучен во обезбедувањето национално ТВ-покритие за придонесот на домородците на „Националниот спомен на животите изгубени COVID-19." „Домородните заедници не само во Соединетите држави, туку и во светот страдаа непропорционално од уништувањето на КОВИД-19“, рече Роџерс, кој е Блекфит од Монтана. „Ја избравме локацијата Клиф жртва, бидејќи духот и историјата на областа зборува за сегашноста. Тука за време на епидемијата на вариола сипаница од доцните 1850-ти, 15 воини на Врана, кои сфатија дека се заразени, ги врзаа своите коњи и се самоубија од карпа, наместо да ја носат болеста назад кон својот народ “, објасни тој. „Светилник на надежта“, осветлена типица, со носителите на знамињата на Интернационалната Ромска Унија  и Глобалниот домороден совет покрај него, беше впечатливиот визуелен пренесен брег до брег од ТВ-мрежите. Таши Матуин, младински амбасадор на Интернационалната Ромска Унија (ИРУ), го носеше знамето на ИРУ. „Домородните луѓе, црните и шпанците, маргинализираните заедници овде, бидејќи преку хемисферите, беа најтешко погодени од КОВИД-19, губејќи ги нашите најблиски и старешини. Културното влијание од загубата на толку многу наши чувари на мудроста е непресметливо “, рече Матуин. Како и Ромите, и новоизбраниот потпретседател Камала Харис има наследство од Индија. „Камала“ значи лотосов цвет на санскрит, мајчин јазик на ромскиот јазик. „Како Роми, се надевам дека нашите луѓе се чувствуваат гордост кога ќе ја видат сенаторката Камала Харис која дава заклетва како потпретседател на Соединетите држави. Нашите предци се на иста земја, ние носиме некои исти културни спомени и влијанија во нашата ДНК. Во нашите традиции, го знаеме значењето на Деви Камала. Ова е повеќе од име, но самото име има големо значење “, продолжи амбасадорот на млади на ИРУ. „Се собираме вечерва, нација во жалост, да им оддадеме почит на изгубените животи, баба или дедо што беше целиот наш свет, родител, партнер, брат или сестра или пријател кој сè уште не можеме да го прифатиме веќе не е тука“, го започна новоизбраниот потпретседател Харис пред да се осветли базенот на Линколн што рефлектира. „Долги месеци тагуваме сами. Вечерва тагуваме и заедно започнуваме да лекуваме “, се тешеше таа. „Мојата постојана надеж, мојата постојана молитва е да излеземе од ова искушение со нова мудрост, да негуваме едноставни моменти, да замислуваме нови можности и да ги отвориме срцата само малку повеќе едни на други“, заклучи потпретседателот -избирај. Таши Матуин се согласува со тоа чувство. „На 6 јануари видовме симболи на омраза во американскиот Капитол. Никогаш не замислував дека сум сведок на знамето на Конфедерацијата, знамиња инспирирани од нацистите и пароли на „Камп Аушвиц“ во коморите на демократијата во САД. Во август 1944 година, над 4.300 наши Роми беа убиени.

По покана на Франциско Кали Цеј, специјалниот известувач на ООН за правата на домородните народи, делегат на ИРУ и извршен директор на глобалниот домороден совет, Рајн Ловел, достави извештај во кој се наведени некои злоупотреби нанесени врз Ромите. . „Инаугурацијата на новоизбраниот претседател eо Бајден и новоизбраниот потпретседател Камала Харис претставува почеток на ново национално патување. Меѓутоа, среде пандемија - кога толку многу Американци жалат за загубата на семејството, пријателите и соседите - важно е да ги почитуваме оние што починаа, да размислиме за еден од најпредизвикувачките периоди во оваа нација историја и да ја обновиме нашата посветеност да се здружиме за да ја обединиме нашата земја, да ставиме крај на пандемијата и да ја изградиме нашата нација “, рече директорот за комуникација на Претседателскиот комитет Пили Тобар.

 

 

Италија: Членот на ИРУ Џулија Ди Роко ја формира првата ромска политичка партија во Италија „Миштипа„

Се формира првата Национална политичка партија на Ромите и Синтите во Италија од страна на три Ромки активистки, кој долги години работат во полето на човековите права и вклучени се во борба против дискриминацијата. Партијата „Миштипе„ се формира на 4 декември 2020 во Ланчијано Абруцо.
Инаку „Миштипе„ произлегува од Сојузот на староседелци италијански Роми од пред 1300 години од племињата на античките Абруцези и Молисани.
Националната партија на Ромите и Синтите „Миштипе„ е одговорот на решението на проблемот што веќе не е само културен и социјален, туку политички, што недостасуваше во Италија. Вистинската вест е дека мнозинството одбор е составено од жени Ромки
Насочени активности за еднаквост на мажите и жените.Борба против дискриминацијата и омразата кон Ромите и Синтите. Инаку Претседател на партијата „Миштипен„ е Џулија Ди Роко истакнат член на ИРУ.
Потпреседател е ромската активистка Вирџинија Морело, додека генерален секретар е Антонија Гварниери.

Link: http://www.corrierepeligno.it/giulia-di-rocco-presidente-del-primo-partito-politico-rom-e-sinti/26230/?fbclid=IwAR0ALClqNFzgZd5vVJRA9YrYaZ3jGkAGZws1R4M_Y4dRwgvZ_BJISvyOgSk

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 231 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот