Хумор

Српските медиуми трачарат: „Шабан Шаулиќ се повампири„

Фолк ѕвездата Шабан Шаулиќ кој загина на 17 февруари во сообраќајна несреќа во Германија беше погребан без никакви верски церемонии на 22 фебруари, неговите пријатели коментираат без разлика на градските власти што одлучиле да го погребаат во Белград, желбата на Шаулиќ беше а и секогаш говорел дека сака да почива покрај гробот на неговата мајка Илдузе, која е погребана според муслиманските обичаии.

Смртта беше брза и неочекувано, а Шабан неговата желба на сопругата и нејзините деца најверојатно не и ја кажал. Тие донесоа одлука на погребот да не викаат ниту попови, ниту оџи. Организираа граѓански погреб со три хармоникаши и песната „Не плачи душо“.

Инаку, сеуште не поминаа 40 дена од неговата смрт, според верските верувања за душата да си го пронајде мирот, а во семејството на славниот пејач и во соседството завладеа паника. Во семејната куќа на пејачот во текот на ноќта го гледаат гледаат Шабан како шета, пали и гаси светла, а потоа седи на трпезаријата во темно каде што најчесто одмарал и го гледал Дунав.

Некои медиуми веќе објавија дека „Шабан се повампирил“, притоа пренесувајќи ги изјавите на комшиите кои панично бараат помош од попови и исцелители.

-Сите сме во шок, за тоа со денови зборуваме. Никој од семејството на пејачот не доаѓа во куќата веќе 10-тина дена. Или не смеат или се обидуваат да го решат овој проблем со оџи и попови, изјави за белградските медиуми соседа на покојниот пејач.

Видео од погреб во Сомбор направи хаос на социјалните мрежи

Обичаите кои се почитуваат за време на погреби варираат од поднебје до поднебје, но оној кој е забележан во Сомбор, може да се окракатеризира како еден од најнеобичните.

На ФБ беше објавено видео од погребот на извесна Ката, која беше испратена во својот вечен дом со трубачи, песни, игри и скокање околу ковчегот.

Реакциите беа поделени, а се огласи и оркестарот кој беше ангажиран за овој погреб.
„Не повикаа и ние дојдовме, кај унгарските Роми, ова е обичај. Ние дојдовме си ја завршивме работата и тоа беше тоа„

Веднаш се поведе дискусија и полемика во врска со овој настан на ФБ, без разлика дали е тоа некој обичај или пак желба на самиот покојник.

-Мислиме дека нема врска со нацијата дали е Ром или Србин, најверојатно доа била последна желба на покојникот да биде испратена со музика, и желба или аманет секој може да остави , и не е потребно навредување на национална основа. велат дел од коментарите на ФБ.

Други коментари беа со хумор како например: - Кога ќе умрам и мене вака да ме испратите. Журка музика. Само немојте врз ковчегот да седите, за да не ме занесе атмосферата па ќе станам.

Hodža taro Saraevo vakerela: E Jelenake kergjum magie te nasvaljovel thaj te delingjovel

 “Rakajte alo ki mande jekh kolega tari Jelena ko kalo džipi. Pendžarav le tari televizia. soske kerel buti e Jelenaja. Pučlja ma dali šaj te kerav e Jelenake nešto soske sine kontra i Jelena thaj namangel le sine te ovel uzi late non -stop.

Odoleske ov vakergja kaj mangel te kerav te nasvaljovel , te delingjovel thaj ma te kerel ni jekh hgiti pobuter. Akava sa ulo kana iJ elena sine la o majbaro hiti - Insomnia, palo olakoro koncerti an i Arena.

Ov manglja pali Insomnia te na kerel pobuteder hitia a olakiri kariera te džal majtele.

Повеќе...

Saste thabili i čhavorikani gradinka 8-to Aprili an o Šuto Orizari

Javinate paše ko 01:00 o časo pali i jekvaš i rakj bare jaga saste thargje i čhavorikani gradinka "8-to Aprili" an i komuna Šuto Orizari. Tari teritorijalno mujal jagakiri jekhin vakerena kaj resle 25 minutia palo odova , numa but phareste resle dži ko than.

Upreder 100 čhavore tari akaja gradinka našavgje pire igračke, bešljarina, measle thaj than vbaši edukacia. 130 čhave ko Diveseskoro centari  e čhavenge ko droma so sine akomiodirime ko akava objekti, našavgje piro "kher".

Aso o informacie tari Mujaljagakiri brigada ola resle akharin paše ko 00:55 o časo baši akaja bari jag, palo so aktiviringje pire ekipe thaj vordona.

Повеќе...
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 200 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот