На 1 јуни се спушта завесата на 21-от Филмски фестивал „Златно Тркало„. Гранд при за холандскиот „Рејквием за Аушвиц„ во режија на Боб Ентроп

Среда, 31 Мај 2023
На 1 јуни  се спушта завесата на 21-от Филмски фестивал „Златно Тркало„. Гранд при за холандскиот „Рејквием за Аушвиц„ во режија на Боб Ентроп

Во Кинотека на Северна Македонија во Скопје на 1 Јуни оваа година со почеток од 19 часот ќе започне церемонијата на свечено затварање на 21-от филмски фестивал „Златно тркало 2023„. Церемонијалот ќе започен со премиера на документарниот филм на СП БТР „Живот на Крстопат„ во режија на Зоран Димов. По премиерата е планирано доделување награди за најуспешните. Ќе се доделат три дипломи за едноминутни видеа и три за кратки видео форми за ученици деца од ОУ „Браќа Рамиз и Хамид„ од Скопје. Исто така ќе се доделат и благодарници за институции и личности кој придонеле за реализација на овој фестивал. Во официјалнит дел ќе се доделат и плакети за најуспешните, меѓу кои и награди за: „Придонес кон ромската заедница„,„ Зачувување на трајни вредности„, „За Ромскиот холокауст„, „ За најдобро, сценарио„ и „најдобра режија„ како и Гранд При на фестивалот. Оваа година Гранд При наградата му припадна на филмот „ Рејквием...

Косовскиот Ром Газмен Салијевиќ, разрешен од функцијата заменик-министерот за заедници и враќање од страна на премиерот Албин Курти

Вторник, 30 Мај 2023
Косовскиот Ром Газмен Салијевиќ, разрешен од функцијата заменик-министерот за заедници и враќање од страна на премиерот Албин Курти

Косовскиот премиер Албин Курти го разреши Газмен Салијевиќ, заменик-министерот за заедници и враќање. Зошто? Салијевиќ, кој ги претставуваше Ромите од регионите со српско мнозинство. Премиероот Курти се сметаше за просрпски. Сепак, ситуацијата станува апсурдна кога неговата замена е Србин омилен на Курти, со што Салијевиќ изгледа повеќе „просрпски“ отколку Србинот кој го наследи. Во меѓувреме, преговорите на високо ниво за улогата на Србите во косовските институции ги водат ЕУ и САД. Но, кој ги брани интересите на Ромите и нивните претставници како Газмен во овие дискусии? Дали Србите и Србија ја возвратија лојалноста што ја покажаа косовските просрпски Роми? Дали Албанците и Косово ги признаа придонесите и лојалноста на нивните проалбански ромски сојуз Овие околности истакнуваат критично прашање: Ромите на Косово се раскинати меѓу Србите и Албанците. Значи, кој или што може да ги обедини косовските Роми кон изразито проромска агенда - онаа која е за нивните интереси и нивната...

РКE: Евтина тарифа ќе има меѓу 11 и 16 часот, од ЕВН ќе зависи дали ќе ја добијат сите корисници одеднаш

Понеделник, 29 Мај 2023
РКE: Евтина тарифа ќе има меѓу 11 и 16 часот, од ЕВН ќе зависи дали ќе ја добијат сите корисници одеднаш

Дневната евтина тарифа на електричната енергија ќе се врати во периодот од 11 до 16 часот, односно на два часа дневно, но дали ќе добијат сите одеднаш ќе зависи од состојбата на броилата кои ќе ги проверува ЕВН. – После неколку години, редно е да се врати евтината дневна тарифа. Се прават последните пресметки и за период од десет до 15 дена ќе се знае во кој период таа ќе биде воведена. Засега е познато дека ќе биде два часа, а ќе се воведе во периодот од 11 и 16 часот кога според нашите анализи, цената на струјата на берзите е најниска. Дали ќе ја добијат сите одеднаш, ќе зависи од ЕВН која ќе ги проверува и прилагодува броилата. Ќе бараме поинтензивно да се менуваат броилата кои не може да се отчитуваат од далечина, затоа што смарт броила има многу многу – изјави претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски. Во однос...

Šutka NEWS

Граѓаните на Шуто Оризари заборавени од ЈСП, чекаа...

Граѓаните на Шуто Оризари заборавени од ЈСП, чекаат автобус и по еден час

Дали градот Скопје и Јавносот сообраќањо претпријатие Скопје имаат слух за граѓаните од Шуто Оризари. Секоој ден иста слика и исти проблеми. Ветуваа д...

„Празни ординации без матични лекари во Шуто Ориза...

„Празни ординации без матични лекари во Шуто Оризари“

После осум месеци работење, ординацијата на матичен лекар на: ПЗУ Никоб Медикал ,во Здравствениот дом – Скопје Шуто Оризари е затворена. Имено, од 01....

Вакциналниот караван „тргна“ од Шуто Оризари

Вакциналниот караван „тргна“ од Шуто Оризари

Со посета на Шуто Оризари, вчера почна караванот за вакцинација против ковид-19, кој во следните две недели ќе опфати 14 општини низ државата. На наст...

Починатиот 19 годишен матурант Тони Сали немаше из...

Починатиот 19 годишен матурант Тони Сали немаше извод од родени, единствен доказ дека постоел беше одличниот успех во сведителствата

Матурантот Тони Сали, кој цела деценија водеше битка со Управата за водење матични книги за добие матичен број и Извод на родени, почина завчера на 19...

25-годишник жител од Шуто Оризари го загуби живото...

25-годишник жител од Шуто Оризари го загуби животот - изгубил контрола над моторот и излетал од коловозот

Дваесет и петгодишно лице од Скопје од населбата Шуто Оризари завчера почина откако со мотоцикл излетал од коловозот на автопатот Скопје – Тетово. Как...

Почина Амди Бајрам

Почина Амди Бајрам

Денеска на 24 октомври 2020 година почина Амди Бајрам, претседател на Сојузот на Ромите од Македонија и повеќегодишен преставник на Ромите во македонс...

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 333 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот