Sport

Познати ромски фудбалери во светскиот фудбал

Само неколку забелешки како вовед: Првиот познат Ром или Циган кој се приклучил на фудбалскиот тим на неговата земја бил Раб Хауел од Англија. Малиот центар-халф за Шефилд Јунајтед (висина 165 см, тежина 57 кг) првпат ја облече познатата униформа со трите лава на 9 март 1895 година на мечот меѓу Англија и Шкотска што се одигра на Дерби. Тоа беше победничко деби. Англичаните победија со 9:0, а Хауел постигна гол. Секогаш беше горд на своето ромско наследство. Инаку, првиот црнец се приклучи на англиската репрезентација дури 83 години подоцна (Вив Андерсон во 1978 година).

Се надеваме дека ќе видите каде одиме со ова. Има огромен број на познати фудбалери на Рома. Многу одлични фудбалери денес немаат проблем доброволно да се изјаснат за своето ромско потекло. Кристо Стоичков, Георге Хаги, Андреа Пирло, Рикардо Кварезма и други се сите Роми.

Рабинот „Раб“ Хауел

Минатата година магазинот „ХЕТРИК“ одлучи да посвети дел од секое издание на контроверзни теми, жешки прашања и скандали за кои другите медиуми често не сакаат да разговараат или само површно ги допираат. Сакале ние или не, во Чешката Република таканареченото „ромско прашање“ денес е многу експлозивно. Што се однесува до фудбалот, се осмелувам да кажам дека играчите на Рома имаат огромен потенцијал за него, исто како што имаат и за музиката, во која најмногу се истакнуваат ширум светот. Фудбалот има своја приказна и во овој поглед.

Сум видел многу млади Роми во Чешка на возраст од 10 или 13 години – и истото ми го кажаа пријателите кои тренираат млади долги години – чиј талент се изедначи со оној на Кристијано Роналдо. Сепак, речиси ниту еден од нив никогаш не се појавил во ниту еден младински тим. Или нивните родители не им обрнувале доволно внимание, или им обрнувале премногу внимание на службениците и тренерите, жалејќи им, премногу притискајќи ги, трошејќи го здивот на секоја последна работа. Тоа не функционира во фудбалот, тоа е тимски спорт. Обучувачите претпочитаат да се ослободат од таквите таленти.

Во музиката доволно е да свирите, да свирите и да свирите уште малку, седејќи или стоејќи, а „боемскиот“ начин на живот на пари и малку славна личност никогаш не е далеку. Во фудбалот, сепак, треба да работите напорно и да примените управување со животниот стил и самодисциплина за себе. Мора да ја видите поголемата цел. Мора да размислите за човекот горе во небесната кутија, обрнете внимание на сето тоа. После тоа доаѓаат парите, обично многу повеќе отколку во музиката, како и многу повеќе славни личности. Тоа, исто така, го прави малку полесно да се изјасни ромската националност. Гиза, Кварезма, Пирло, Кантона…

Португалскиот фудбалер Рикардо Андраде Кварезма никогаш не криел дека е Рома. Неговиот прекар е дури и „Џипси“. Сега тој игра за тимот на Ал Ахли во Дубаи по кариерата играјќи за ФК Барселона, ФК Порто, Интер, Челзи и Бешикташ Истанбул. За својата репрезентација има одиграно 35 натпревари и постигнато три гола за нив. За време на ЕУРО 2008 тој дури постигна еден од тие голови против Чешка.

Дани Гуиза од Шпанија го има истиот пристап кон неговото потекло. Овој играч му помогна на својот тим до конечната победа со два гола на ЕУРО 2008. Сега настапува за турскиот тим Фенербахче по кариерата во Мајорка, Хуелва, Барселона, Мурсија и Хетафе.

Андреа Пирло од Италија е пејсететер за Јувентус Торино и „синиот тим“ – тој беше светски првак во 2006 година, сребрен медал на Светското првенство во 2012 година, двократен освојувач на Лигата на шампионите со Милан и е на неговиот пат до својот 100-ти натпревар со репрезентацијата. И тој не се плаши да каже дека е етнички Ром и Синти.

Ѕвездата на француската репрезентација, Ерик Кантона (веќе во „пензија“ на 46 години), не само што беше миленик на навивачите кога играше за Оксер, Марсеј, Бордо, Монпељеру, Ним и Лидс Јунајтед, туку главно. кога играше за Манчестер Јунајтед, каде што стана легенда. Тој, исто така, нема проблем да каже дека е Мануш (или француски Ром). По завршувањето на фудбалската кариера стана актер и сега има речиси 20 филмски улоги, вклучувајќи ги и главните улоги, зад себе. Ако се избројат неговите телевизиски улоги, вклучувајќи документарци и серии, тогаш таа бројка е речиси 60.

Бугарската легенда Кристо Стоичков (47 години), носител на европската Златна топка во 1994 година, беше „бомбардер“ на ЦСКА Софија, ФК Барселона, Парма, Ол Наср, Кашива Рејсол или Чикаго Фајр и тренер на бугарската репрезентација. од 2004 до 2007. Тој е горд и на своето потекло. Георге Хаги од Романија, „Карпатот Марадона“ е трикратен учесник на ЕУРО и Светско првенство. Тој беше ѕвезда на националниот тим (124 натпревари, 35 гола) и ги носеше униформите на Стео Букурешт, Реал Мадрид, Бреша, ФК Барселона и Галатасарај Истанбул пред да стане тренер на националниот тим.

Кралот Габчо

Тоа нè носи до Јозеф Габчо од Нератовице, Чешка. Тој годинава наполни 40 години, исто како Јан Колер, најпознатиот напаѓач во историјата на чешката страна. Габчо, сепак, сè уште игра за „Б-тимот“ Мелник. Да ги искористил подобро својот живот и талент, и тој би можел да има претенциозна вила во Чешка, стан во Монако, викендица во Арлберг, стан во Флорида, јахта во Кан, Мерцедес и Порше во својот гаражи и доволно пари за да му трае до крајот на животот. Можеше да заработи стотици милиони круни доколку беше разумен.

Колку и да некому му изгледа апсурдно, Габчо лесно можеше да игра со Колер на ударната позиција на репрезентацијата последните 10 години. Можеше да ги носи и униформите на големите европски клубови. Тој навистина не може да се спореди со уникатниот стил на игра на Колер, но Габчо беше типичен напаѓач на крајот на играта со таков талент што не сме го виделе овде од деновите на Прада или Р. Кучера. Тој е „шутер“, класична „десетка“, да ги искористам зборовите на оние кои виделе неколку генерации таленти и кои отишле да го гледаат за време на тренинзите на младинскиот тим на Бохеминс и натпреварите од јуниорската лига.

Габчо имаше одлична, добро градена фигура, многу сила и ги добиваше средбите еден на еден со крената брадата. Можеше да шутира со двете нозе и со глава, а моќта на тие удари беше едноставно нечуена. Беше невообичаено брз. Постигна многу голови, но ниту еден од нив како играч во чешката голема лига.

Габчо својата кариера ја помина во Нератовице и околните области. Најдалеку што некогаш стигнал бил Хрудим. Тој се обиде да игра во младинските тимови на Бохеминс, Чешка Липа, Блшани, Чаверов, Чижов, Хорин и Овчари. но повеќето од тренерите го вратија во Нератовице.

Зошто? Тој беше проблематичен играч. И покрај тоа што беше популарен насекаде каде што одеше, и беше донекаде славна личност во Нератовице, тој немаше дисциплина надвор од теренот. За Ромите тој беше бог, за неговите обожаватели беше крал, но често пропушташе тренинзи, повеќе го сакаше алкохолот од водата, претпочиташе свинско наместо пилешко, се коцкаше, се забавуваше, трошеше повеќе пари од Боинг, се задолжуваше, изврши неколку прекршоци, се вклучи во некои шејкдаун и на крајот помина три и пол години во затвор.

Никој никогаш не успеа да го заузда, да го убеди дека си ја уништува сопствената иднина, а тој самиот не го сфати тоа додека не беше предоцна. Сега тој дава се од себе за морално да го надополни залудно потрошениот талент со зголемување на сопствениот надзор над неговиот 19-годишен син, кој има голем потенцијал и игра во тимот на Нератовице. Да се собереше на 20 години, ќе играше на највисоко ниво, ќе беше ангажиран во странска екипа и ќе ја облечеше националната униформа. Речиси по сите параметри тој беше значително подобар од Милан Барош, кој се појави 10 години подоцна и кого разни енциклопедии го класифицираат како Рома, заедно со Пирло, Хаги, Кварезма, српските играчи Савичевиќ и Синиша Михајловиќ или шведскиот играч Златан Ибрахимовиќ и други. . Барош никогаш не коментирал за сопственото етничко потекло, што е негова привилегија.

Во споредба со Барош, Габчо беше физички поимпресивен, ги користеше двете стапала, имаше подобра техника, беше посилен во користењето на главата и особено посилен во шутирањето од која било далечина со левата или со десната нога. Требаше да го видите кога имаше 20 години. „За жал, го направив тоа што го направив. Не обрнував внимание на ниту еден совет. Да го знаев тогаш она што го знам сега, можев да играм за Милан. Сите рекоа дека сум фудбалер со дар од Бога. Ги променив моите начини, но предоцна. Затоа, денес го држам моето момче на краток поводник за да не направи некоја глупост“, признава денеска Јозеф Габчо, постариот. Тој никогаш не го криел своето ромско потекло.

Земени заедно, врвните фудбалери со потекло од Рома, минатото и сегашноста би биле доволни за неколку елитни светски тимови. Сепак, тие не можат да имаат своја репрезентација, иако во Европа има отприлика 10 милиони Роми (веројатно повеќе). Има повеќе Роми отколку што има Албанци, Австријци, Хрвати, Црногорци, Словенци или Швајцарци, да не кажам ништо за жителите на Андора, Лихтенштајн, Луксембург или Сан Марино. Причината е што тие никогаш немале своја заедничка територија или држава.

Сепак, и во овој „дрим тим“ немаше да има ниту еден играч на Рома со чешки пасош, но не затоа што кај нас нема доволно таленти меѓу припадниците на оваа етничка припадност. Главно, тие никогаш не успеваат да стигнат до врвот овде, или ако успеат, не го застапуваат своето ромско потекло.

Причината за ова е многу едноставна. Во Чешка причините за „ромскиот проблем“ се бараат во самите „цигани“, но вистинскиот проблем лежи во погрешните политички решенија и државната администрација. Процесот преку кој ромските деца се запишуваат во „посебни“ основни училишта, а потоа се невработени во зрелоста значи дека тие мора да живеат од социјална помош и им се припишува „грешката“ да се необразовани и неквалификувани. Ова е целосно наопаку, и ги претвора во оштетени, опортунисти, граѓани од втор ред. Нивната национална гордост е дегенерирана, заедно со нивната социјална положба, до самиот раб на опстанокот. Ова создава еден голем маѓепсан круг.

Еминентна Рома надвор од фудбалот

Образованите, успешни Роми во нашата земја претпочитаат да седат настрана, ако е можно. Тие не се залагаат за нивното потекло и не ја посакуваат видливоста. Другите Роми ги проколнуваат што во основа станале „гаџе“ (белци). Белата заедница навистина не ги прифаќа, а ромската заедница ги отфрла. Ова создава уште еден маѓепсан круг.

На пример, клучниот поранешен шеф на сега веќе непостоечката партија ROI (Roma Civic Initiative), JUDr. Емил Шчука, денес поседува мрежа на средни училишта од кои веќе дипломирале неколку илјади ученици Роми. Раководител е на меѓународен музички конзерваториум каде што студираат дури и „гаѓе“ од целиот свет. Сепак, тој ги брани своите проекти по секоја цена од каков било публицитет. Има многу други такви примери. Чешката Република е исклучок во Европа што се однесува до ова.

Очигледно, малку луѓе во Чешка знаат дека во оваа земја има меѓу 250 000 – 300 000 Роми, повеќе отколку во Франција и двојно повеќе отколку во Шпанија. Во Унгарија, Романија, Србија, Словачка и Турција има ромско население од половина милион, повеќе или помалку, додека во Бугарија до 800.000. Тие бројки треба барем да ги натераат политичарите да почнат да ги сметаат Ромите за потенцијални гласачи. Во Чешка, Ромите се декласирани, но тие сочинуваат приближно 3,5 % од гласовите (ако излезат). Тоа може да одлучи за избори, но во оваа земја никаде не ги доведе. Во САД тој „обем на гласови“ се смета за одлучувачки. Генерално, ромската национална заедница дефинитивно не се обидува да припадне меѓу групите кои лесно можат да бидат отфрлени. Во Чешка, пак, сè е наопаку. Тука тие се „само“ проблем.

Во Шпанија (46 милиони жители) гласачката моќ на Ромите е помала од 2%, но тамошните политичари го сфаќаат посериозно. Хуан де Диос Рамирез Хередија беше првиот Ром кој некогаш беше пратеник во Европскиот парламент од 1994 до 1999 година.

Во Унгарија (10 милиони жители) Ромите сочинуваат приближно 4% од гласачкото тело. Првата жена Ромка пратеник во Европскиот парламент во историјата беше Викторија Бернатне Мохачи, а втората Ливија Јарока. Двајцата се од Унгарија.

Ромите во Чешка често не знаат колку етнички гранки во основа има ромската нација. Роми живеат од Чеб на исток и од Грција до северна Русија и полуостровот Кола. Во Данска, Германија, северна Италија и Швајцарија има Синти, додека Роми има во јужниот дел на Италија. Во Норвешка има Романисаел, додека во Финска и Шведска има финскиот Кале („црните“). Во Франција има Мануш. Во јужна Франција, Португалија и Шпанија има Пиринејско Кале. Во Велика Британија има Романичалс и Велшко Кале.

Познатиот комичар Чарлс Чаплин беше половина романичен, како и двократниот оскаровец Мајкл Кејн од Англија (победи во 1986 и 1999 година), без оглед на неговата руса коса. Познатиот британски актер Боб Хоскинс е Синти. Се вели дека Елвис Присли, најголемата рокенрол ѕвезда во светот, имал мешано шкотско-ирско, домородните американски, француски цигани и синти и „црн холандски“ (Chicanere или Melungeon) потекло. Од религиозна гледна точка се вели дека и тој имал еврејско потекло. Како и да е, овој најуспешен човек во историјата на поп музиката, кој продаде повеќе од милијарда плочи, има и „циганска“ крв.

Едно е суштинско: Припишувањето на „циганско“ потекло на еминентни светски познати личности не е ништо исклучително, туку е дел од стандардните генеалошки податоци на многу извонредни личности. Некои од нив се исто така делумно чешки, германски, грчки, француски, италијански, шведски итн., како и креолски, ескими, домородци од Америка или од друго „мешано“ потекло.

Денес, Ромите во Чешка се или агресивни во однос на државата или се срамат од своето потекло. Нешто не е во ред со сликата овде.

Дан Шак Аугуст Стинберг Крог, добитникот на Нобеловата награда за медицина во 1920 година, бил полу-„циган“ . Вашингтон Луис Переира ди Соуза, зоофизиолог кој подоцна стана претседател на Бразил од 1926-1930 година, ја прогласи својата Калон циганска етничка припадност. Јушелино Кубичек де Оливеира беше претседател на Бразил од 1956-1961 година; не само што неговата мајка била Ромка, туку и неговиот дедо (Јан Кубичек од Требон) бил чешки Ром.

Познатиот американски филмски актер Јул Бринер, исто така добитник на Оскар, бил полу-руски Ром од страната на неговата мајка (роден во Владивосток како Јулс Борисович Бринер). Во 1977 година тој беше прогласен за почесен претседател на Меѓународната ромска унија, функција што ја имаше до неговата смрт на 65-годишна возраст во 1985 година.

Покрај многуте ѕвезди меѓу светските музичари, повеќето од нив свирачи на гудачки инструменти, наоѓаме и ромски уметници, автори, историчари, пронаоѓачи (особено во служба на Англија), новинари, политичари и пејачи. Исто така, постојат некои многу љубопитни личности во историјата на етничките Роми, како што е Сесилија Марија Сара Изабел Циганер-Албениз (чиј татко, еврејско-молдавскиот Ром Арон Чуганов го зел името Андре Циганер), која пет години била прва дама на Франција. месеци. Таа беше во брак со францускиот претседател Никола Саркози, и самиот со унгарско потекло, пред тој да се разведе од неа и да се омажи за светски познатата манекенка и пејачка Карла Бруни. Враќање во фудбалот: Фудбалерите на Рома би можеле да состават неколку екипи кои би биле непоразливи. На ова мораме да гледаме низ призмата на последните 20 години, кога маркетингот, огромните договори и платите станаа одлучувачки параметри за врвот на фудбалскиот бизнис. Се разбира, тоа значи дека би ги изоставиле „праисториските“ случаи како што е Раб (Рабин) Хауел. „Малиот циган“ беше продаден по 192 натпревари за Шефилд Јунајтед во 1898 година на ФК Ливерпул за 200 фунти и ја заврши кариерата во Престон Норт Енд во 1903 година на 34-годишна возраст со фрактура на ногата.

Меѓу еминентните фудбалери на Рома, оние кои играат на највисоко ниво би ги вклучиле следниве:

Андре Пјер Жињак (Франција, 27 години): 16 натпревари/4 гола за Франција, сега игра за Олимпик Марсеј, претходно за Лориен и Тулуз.

Дани Гуиза (Шпанија, 32 години): 21/6 за Шпанија, ЕП 2008, сега игра за Хетафе, претходно за Ксерез, Мајорка, Хуелва, Барселона, Мурсија, Гетафе, Мајорка повторно, Фенербахче Истанбул, а потоа и Хетафе.

Кристо Стоичков (Бугарија, 47 години), 83/37 за Бугарија, играше за ЦСКА Софија, ФК Барселона, ФК Парма, Ол Наср, Кашива Рејсол, Чикаго Фајр, Д.Ц. Јунајтед. Сега тренер (моментално за Litex Loveč).

Аљоша Асанович (Хрватска, 47 години), 3/0 за Југославија, 62/3 за Хрватска, играше за Хајдук Сплит, ФК Мети, АС Кан, Монпеље ХСЦ, Ваљадолид, Дерби Каунти, ССЦ Неапол, Панатинаикос Атина, Австрија Виена, Сиднеј Јунајтед се врати во Сплит Хајдук, а сега е тренер, моментално во Локомотив Москва.

Ерик Кантона (Франција, 46 години), 45/20 за Франција, играше за Оксер, Мартиг, Бордо, Монпеље, Ним, Лидс Јунајтед, Манчестер Јунајтед, победник на француската лига во 1988/89 и 1990/91, Купот на Франција 1989/90 (со Марсеј), англиската Премиер лига (1993–94, 1995–96, 1996–97), ФА Купот 1993–94, 1995–96 и Charity Shield (1993, 1994, 1996) со Манчестер Јунајтед .

Тони Ваирлес (Франција, 39 години), 8/1 за Франција, моментално игра за ФК Гењон, претходно за Нанси, Ленс, Лион, Бордо, Бастија, Ленс, Рен, Бастија, Лирс, Турс, Бастија, Дуделанж; неговиот брат Дејвид (Франција, 35 години) е во ФК Гењон, а претходно играше со Нанси, Бове, Троа, Амиен.

Жак Абардонадо (Франција, 34 години), моментално игра за Фреж/Сент Рафаел, претходно со Марсеј, Лориен, Ница, Норимберк, Валенсиен, Гренобл.

Христос Пацазоглу (Грција, 34 години), 45/1 за Грција, моментално игра за ПАС Јанина, претходно во Шкода Ксанти, Олимпијакос Пиреус, Омонија Никозија, АЕК Атина. Рикардо Андраде Кварезма (Португалија, 29 години), Португалија 35/3, сега игра за Бешикташ Истанбул/и како гостин играч за Ал Ахли, Дубаи, претходно со Спортинг Лисабон, ФК Барселона, ФК Порто, Интер Милан, Челзи.

Георге Хаги (Романија, 48 години), 124/35 за Романија, сега тренер, последен ангажман со Галатасарај Истанбул во 2011 година, претходно тренер на Романија, Бурсаспора, Галатасарај, Темишвар, Стеу Букурешт, играше за Фарул Констанца, Спортул Студенческ, Стеауа Букурешт, Реал Мадрид, Бреша, ФК Барселона, Галатасарај (ја заврши кариерата во 2001 година – 132/59). Тој е најуспешниот фудбалер на сите времиња во Романија.

Илие Думитреску (Романија, 44 години), 62/20 за Романија, сега сопственик на галерија и тренер, последен пат беше тренер на Стеу Букурешт во 2010 година, играше за Стеу Букурешт, Тотенхем Хотспур, ФК Севиља, Вест Хем Јунајтед, Америка (Мексико), Атланте (Мексико) и Стео Букурешт.

Банел Николита (Романија, 28 години), 34/1 за Романија, сега игра за Сент Етјен (Франција), претходно за Стео Букурешт.

Мариус Лакатус (Романија, 48 години), 84/13 за Романија, последен тренер за тимот Тиргу Муреш, последен пат играше за Брашов, Стеу Букурешт, ФК Фиорентина, Реал Овиедо, повторно за Стеа, заврши во Националниот Букурешт во 2000 година. четири пати работел како тренер за Стеу и за Национал, Панама, Романија, Оцелул Галати, Брашов, Пијатра Неамт, Арад, Васлуи.

Дејан Савичевиќ (Србија, 46 години), 56/19 за Југославија, играше за Титоград, за Чез Белехрад, Милан, Рапид Виена, тренер на српската и црногорската репрезентација од 2001-2003 година. Од 2009 година е претседател на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора. Пред да се одвои земјата од Србија, тој беше претседател на државата од 2004 година.

Синиша Михајловиќ (Србија, 44 години), 63/9 за Југославија, тренер на српската страна од 2012 година, играше за НК Борово, Војводина Нови Сад, Чез Белехрад, АС Řím, Сампдорија Јанов, Лацио Рома, Интер Милан (каде заврши неговата кариера како играч во 2006 година). Пред да ја преземе работата тренер за Србија, тој беше помошник тренер во Интер, а беше тренер за Болоња, Катанија и Фиоретина.

Златан Ибрахимовиќ (Шведска, 31 година), игра за Пари Сен Жермен, 87/39 за Шведска, играч со босанско-хрватско и ромско потекло роден во Малме, со ромски корени на страната на неговата католичка мајка. Неговиот татко е босански муслиман. Пред да дојде во Париз, тој играше за Малме ФФ, Ајакс Амстердам, Јувентус Торино, Интер, ФК Барселона и Милан. Тој се смета за втор најдобро платен играч во светот по Лионел Месим (Аргентина/ФК Барселона).

Андреа Пирло (Италија, 33 години), 95/11 за Италија, игра за Јувентус Торино, капитен на италијанската репрезентација, претходно играше за Бреша, Интер, Реџино и Милан, од каде што му се приклучи на Јувентус по 10 години брилијантна работа за време на која двапати ја освои шампионската лига (во 2003 и 2007 година) и еднаш финале. Светски шампион 2006 година, финалист на Европското првенство 2012 година, шампион на Европа до 21 година во 2000 година, бронзен медалист на Олимписките игри во 2004 година и победник на Купот на Конфедерацијата (2009 година). Три пати ја освои италијанската серија А, два пати европскиот Суперкуп и еднаш Светското првенство на клубови во 2007 година со Милан. Важи за најдобриот полубек во светот. Неговиот прекар е „архитект“ поради неговата способност да го обликува начинот на кој игра неговиот тим.

Има стотици фудбалери на Рома кои се натпреваруваат на највисоко ниво во Бугарија, Грција, Франција, Италија, Португалија, Романија, Шпанија, Турција и други земји. Што не е во ред во Чешка?

Ромскиот кик-боксер Вацлав Сивак останува непоразен по неговата 24-та последователна победа

Вацлав Сивак, еден од најдобрите кик боксери на Чешка, забележа нова победа. За време на гала вечерта на Реал Фајт Арена (РФА) 14 во Кошице, Словачка, тој недвосмислено го победи на поени германскиот кикбоксер Кристофер Хоп, кој се покажа како суров противник. Затоа, Сивак го задржа својот рекорд без пораз со 24-та победа. Тој беше јасен фаворит во пресрет на натпреварот, со 23 победи и нула порази на неговиот рекорд, додека резултатот на противникот беше 16-14.

И покрај јасната доминација што ја прикажа Сивак, Хоп се спротивстави неочекувано долго време и не се предаде дури и откако беше намален за пребројувањето во првиот круг. Судиите на крајот му ја доделија победата на Сивак на поени, но тој не беше задоволен и ја призна упорноста на противникот.

„Почит. Тој беше тврд човек, како што сите можевте да видите. Тој немаше што да загуби“, рече Сивак, кој е роден во Острава, веднаш по натпреварот, изразувајќи благодарност до организацијата РФА што му ја дала шансата да се натпреварува.

„Се чувствувам како дома во рингот, треба да се борам. Голема благодарност до РФА за укажаната шанса“, рече Сивак, кому му пречеше тоа што мечот не го заврши со нокаут.

Link: https://romea.cz/en/world/romani-kickboxer-vaclav-sivak-remains-undefeated-after-his-24th-straight-victory

 

Тајсон Фјури откри што би требало да прифати Усик за да се договори меч за апсолутен шампион

Љубителите на боксот сè уште не губат надеж за борбата меѓу Тајсон Фјури и Александар Усик, што би го дала апсолутниот шампион во тешка категорија.

Промоторот на Фјури, Боб Арум, пред неколку дена изјави дека нивниот меч би можел да биде договорен за декември или почетокот на следната година.

Кралот на Ромите во последно време постојано повторува дека заработката му е на прво место, а тоа го повтори и во интервју за ТВ Фајт хаб во пресрет на средбата против Френсис Нгану на 28 октомври во Саудиска Арабија.

Британецот рече дека би можел да размисли да се бори со Усик доколку неговиот потенцијален противник прифати помал хонорар.

„Дали некогаш ми беше приоритет? Кога изјавив дека сакам да бидам апсолутен шампион? Другите отсекогаш сонувале за тоа“, рече Тајсон Фјури и продолжи:

„Имам работа со Френсис Нгану. Ако тој мал колбас сака да се бори за титулите и е подготвен да земе мал процент од заработката, можеби можеме да одработиме меч. Ако бара повеќе пари, тогаш ништо од тоа. Усик и неговиот тим се повлекоа. Им понудивме борба на Вембли, а ние продолживме понатаму. Сега ја чекам борбата против Нгану, кој е се подобар“.

 

Олга Кармона Гарсија – Ромка, шпанска репрезентативка која со својот гол ја однесе Шпанија во финалето на СП за жени

Олга Кармона погоди при крај на мечот, за да ја издигне Шпанија до возбудлива победа од 2-1 над Шведска во вторникот и да ги испрати Иберијците во првото финале на Светското првенство за жени на ФИФА.

Ударот на Кармона во 90-та минута од далечина удри во гредата и влезе во голот две минути откако Ребека Бломквист го израмни натпреварот за Шведска пред 43.217 гледачи на Еден Парк на стадионот во Австралија.

Олга Кармона Гарсија родена на 12 јуни 2000 година во Севиља, Андалузија, е шпанска и има ромски корени, и е професионален фудбалер кој игра како лев бек за клубот од Лига Ф, Реал Мадрид ЦФ и за репрезентацијата на Шпанија.

Олга Кармона го освои Европското првенство во 2018 година со репрезентацијата до 19 години победувајќи ја Германија со 1-0 во финалето. Таа самата придонесе со четири гола во десет натпревари во квалификациите и во финалето за освојување на титулата. Една година подоцна таа повторно беше со У-19 во финалето на Европското првенство, каде нејзината репрезентација загуби со 1:3 по продолженијата во полуфиналето од Франција.

На 13 април 2021 година, Олга Кармона го направи своето деби за сениорскиот тим во пријателски натпревар против Мексико.

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 332 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот