Sport

Спорт против расизмот

Иницијатива на Ромите за одржлив развој е со гости од Национален тим на Роми на Србија и Словенија, Ромска спортска асоцијација Иницијатива за Роми за слобода на одржлив развој. го посети стадионот Рајко Митиќ во Белград, како дел од нивната посета на Србија. Исто така, сите испратија силна порака за мир, единство и хармонија. Покрај тоа, беше посетен и музејот ФК Црвена везда! Инаку идејата за оваа посета е идниот Национален тим на Ромите на Европа !!!

„Кажи не на расизмот“, е клучна порака на кампањата што започна во Србија од страна на РИЗОР во соработка со мрежата „Фаре“ (организација наречена Фудбал против расизмот) - меѓународна мрежа насочена кон спречување дискриминација во фудбалот. Релевантно истражување (УНДП, ЦЕСИД, ИПСОС) пред неколку години укажува на тоа дека процентот на мнозинството граѓани кои поседуваат стереотипи и предрасуди кон ромското население не се намалува.

Неодамна, Националниот тим на Роми на Србија се бори за нејзино еманципација и бегство од изолација - победник на неодамнешниот регионален спортски натпревар

Ромско девојче од Словачка сега е атлетски шампион во нејзиниот регион

Пред една година, фотографиите на Анамарија, ромска девојка каде стоеше на подимот како прво место на аттлетските натпревари, станаа вирални за чешки и словачки социјални медиуми. И покрај тоа што нејзиното семејство е е во лоша финансиска состојба и живее во импровизирана барака во ромската населба Молвава над Бодву, таа во конкуренција од над 400 деца победи на трката од 750 метри.

Нејзиниот талент беше забележан од страна на локалниот атлетски клуб, кој започна со нејзе да тренира и воедно финансиски да ја подржува. Денес по една година тренинг таа е најдобара во нејзината категорија во источна Словачка.

Словачката национална станица РТВС ја следи нејзината приказна. Анамарија тренира по четри пати во неделата и е истакнат натпреварувач меѓу членови во нејзиниот клуб.

"Таа е тркач на средни патеки. Во овој момент таа е најдобар атлетичар во источна Словачка во категоријата постари јуниори", изјави Нороберт Пеце, претседател на легендарниот атлетички клуб, за телевизијата RTVS.


Link: http://www.romea.cz/en/news/world/slovakia-romani-girl-from-settlement-now-champion-runner-in-her-region

 

Англија: Чешки емигрант од ромско потекло воспоставува боксерски тим за деца од Чешка и Словачка

Ладислав Жига Ром, роден во квартот Жижков во Прага, се посвети на боксот уште од детството. Во Прага бил трениран од легендарниот Станислав Тишер, исто така од ромската заедница, кој најмногу се посветил на помагање на децата кои трошат време на улица.

Денес, 30-годишната Жига живее во Глостер, Англија. Тој одлучи да ги следи стапките на неговиот тренер и да изгради боксерски тим за децата таму.

Денес Жига го учи 25 деца од чешката и словачката заедница. Тој не го споделува само неговото искуство со спортот со нив, туку и неговите лекции од животот.

"Ние сме боксери и ги надгледуваме нивните училишни перформанси.Ова е да ги интегрираме во нормален живот и со тоа да го потиснуваме криминалот", изјави тој .

Жига израснал во Жижков, населба во Прага позната по својата ромска заедница и историјата на работничката класа. Неговиот постар брат, Владимир, му го покажа боксот како вештина уште од најраното детство.

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/england-czech-emigre-of-romani-origin-establishes-boxing-team-for-children-from-the-czech-republic-and-slovakia

Силвестер Сталоне му се заблагодарува на Тајсон Фјури за враќање на спомените од филмот Роки, со облека како Аполо Крид во Лас Вегас

Силвестер Сталоне му се заблагодари на Тајсон Фјури за враќањето на спомените од филмскиот серијал „Роки„ со акцент на облеката како Аполо Крид во Лас Вегас минатиот викенд.
Фјури 30, брилираше облечен како Аполо Крид во неговата победа над Том Шварц во Лас Вегас.

Британецот се обидува да ја орасположи Америка и направи добар почеток со излегување во шорцевите со ѕвезди и ленти како во филмот Роки, облечен во наметка и шапка.

Во вистински Роки стил, тој влезе во рингот со песната од Џејмс Браун "Живеење во Америка", каде во позадина имаше и танчерки во придружба.

Творецот и ѕвездата од филмскиот серијал „Роки„ Сталоне го пофали росмкиот боксерски крал на социјалните медиуми за неговата ексцентрична прошетка и настап на рингот

Сталоне рече: "Ви благодарам за неверојатен шампион филинг во реални услови, Тајсон Фјури!

"Тоа е толку неверојатно и пријатно да се види.Тоа беше одамна уште од 1985, мислев за жал заврши, но ова беше навистина неверојатно чувство"

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 114 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот