Рома Бизнис Форум

Во Скопје вчера се одржа третиот „РЕДИ Самит 2024“

Во Скопје на 28 февруари официјално беше отворен  третото издание на „РЕДИ Самит 2024“, со поддршка од страна на ЕУ. На официјалното отворање на самитото се обратија вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи , министерот за труд и социјална политика Ѓоко Велковски, директорот на новата Ромска Фондација Жељко Јовановиќ и др. .

Ова трето издание на Самитот РЕДИ служи како витална платформа за дијалог, соработка и размена на знаења меѓу владините претставници, експертите, креаторите на политиките, бизнис лидерите, претставниците на граѓанското општество и студентите. Годинашниот самит, на тема „Инклузија на Ромите во зелени и дигитални иновации и еднаквост во управување со животната средина“,ги истражува иновативните стратегии, политики и партнерства за поттикнување на инклузивен раст и социоекономско зајакнување во маргинализираните заедници.

Во рамки на самитот беа организирани панел-дискусии во кои учествуваа истакнати лидери и експерти од покриените области. Се одржаа и сесии за отклучување можности за ромско претприемништво, промовирање инклузивен раст и премостување на празнините во транзицијата кон одржлива зелена енергија.

-Длабинско истражување на можностите и предизвиците во зелената и дигиталната револуција за маргинализираните и ромските заедници. Можности за вмрежување и саем за претприемништво на кој ќе учествуваат ромски претприемачи од државата и регионот, се вели   во соопштението од „РЕДИ Самит 2024“

Бидете дел од Roma Investment Fund - Accelerator (RIF- A)

Почитувани

Мисијата на Ромскиот инвестициски фонд (РИФ) е да ги оптимизира можностите за претприемништво во ромската заедница преку

- Развој на ромска мрежа бизнис (бизнис инкубатори)

- Развој и имплементација на практики кои би резултирале во стартап бизниси (микро и макро бизниси)

- Поврзување на апликантите со професионални консултанти. (подготовка на деловен план)

- Олеснување на нови бизниси

Затоа Ве покануваме и сите заинтересирани страни (поединци, групи, организации, компании и сл) кои се вклучени во било која форма на бизнис и економски активности да бидете и Ви дел од Roma Investment Fund - Accelerator (RIF- A)

Затоа поврзете се на следниот линк:  Link: https://romaglobalnetwork.com/rif-a/ и дознајте повеќе за нас.

Исто така доколку сакате за почетно регистририање и вклучување во понатамошни активности регистрирајте се на следниот линк:

Apply now: https://romaglobalnetwork.com/2023/03/30/rifaform/

Ве очекуваме и Ви благодариме на довребата

Срдечно

Тимот на Roma Investment Fund (RIF)

 

 

 

Зошто на Европа и требаат Ромите за да ја водат нејзината економија

Дали стареењето на населението во Европа е темпирана бомба? Со својата ниска стапка на наталитет и стареењето на работната сила, континентот се соочува со демографска криза што може да влијае на неговата економска конкурентност и јавните финансии.

Бројот на работоспособни луѓе - оние меѓу 20 и 64 години - го достигна врвот во Европа во 2010 година. До 2035 година, во Европа ќе има околу 50 милиони помалку луѓе на работоспособна возраст отколку во 2010 година. планета.

Со намалувањето на работната сила и стареењето на населението кое се повеќе се пензионира и се потпира на нивните пензии, европските креатори на политики наскоро ќе се соочат со незавидна задача да го одржат економскиот раст, а истовремено да го прошират европскиот базен на работна сила. И во многу случаи, тие ќе го направат тоа наспроти позадината на непријателското јавно мислење за користење на миграцијата како средство за балансирање на демографскиот и економскиот пад.

За да се надмине овој предизвик, Европската унија штотуку ја објави 2023 година како Европска година на вештини (EYS) за да обезбеди нов импулс за постигнување на социјалните цели на ЕУ 2030 од најмалку 60 проценти од возрасните на обука секоја година и најмалку 78 проценти во вработувањето. Но, дали ЕУ навистина може да го постигне ова без да го искористи потенцијалот на најголемата малцинска група на континентот?

Има околу 6 милиони Роми во 27-те земји на ЕУ и милиони повеќе во пошироките земји кандидати за ЕУ. Спротивно на стареењето на населението во регионот, демографскиот потенцијал на Ромите е огромен и, во многу случаи, е подготвен да ги затвори дупките што доаѓаат по патот.

На пример, процентот на Роми под 30 години во Северна Македонија е речиси двојно поголем од мнозинското население. Во Романија, 59,9 отсто од Ромите се помлади од 30 години, а за мнозинското население оваа стапка е само 32,8 отсто.

Link: https://www.aljazeera.com/opinions/2023/5/22/why-europe-needs-roma-to-drive-its-economy

Приказната на Алфи Бест првиот Ром милијардер во Велика Британија

Алфи Бест е роден во караван на Лестер пред 52 години. Денес живее во палата од 6 милиони, штотуку купи еден од петнаесетте хеликоптери произведени од Астон Мартин (за 4,5 милиони) и е на чекор да стане милијардер. Така, Бест ќе биде првиот Ром милијардер.

„Го купив за работа, се колнам – се пошегува тој за The Sun – затоа што со летање можам да стигнам до пет паркови во еден ден. Во автомобилот, поради монотонијата на патувањето по автопат, веќе имав две сообраќајни несреќи поради заспивање. Парковите на кои тој се осврнува се дел од неговата империја, Wyldecrest Parks, 91 мобилни паркиралишта низ Велика Британија, кои се проценети на 700.000 фунти.

Првите чекори во светот на бизнисот Бест ги направил кога имал само десет години, кога го придружувал својот татко во продажбата од врата до врата.

„Дали некогаш сте ја слушнале изреката, зборувате брзо како Ром? Всушност, за време на овие многу кратки состаноци, Бест имал само триесет секунди да го привлече вниманието на неговиот потенцијален клиент.

И благодарение на ова „училиште“, рече тој, ја научил уметноста на продавање.

На 16-годишна возраст основал компанија за изнајмување и продажба на автомобили и камп приколки, а на 20-годишна возраст се фрлил на пазарот на мобилни телефони. Откако работел три месеци во една од овие продавници и го реализирал неговиот потенцијал, тој добил заем од банка за да основа сопствен бизнис и за помалку од една и пол година имал тринаесет продавници низ Лондон.

Откако овој просперитетен бизнис беше продаден, Бест ги инвестираше своите пари во комерцијални имоти и сега поседува повеќе од 80 хектари индустриско земјиште низ Англија.

Во следните неколку години, неговата сопруга Емили му предлага да инвестира во областа со која има искуство. И тука циганската душа го води кон секторот за паркирање на автомобили. Во 2001 година тој го купи својот прв дел за 1,7 милиони фунти и сега има 91 паркинзи.

Империја вредна 700 милиони фунти, но инвестициски фонд би сакал да го откупи неговиот имот за 950 милиони. Бест сепак ја одби понудата.

„Не станува збор за заработка се повеќе и повеќе пари – рече тој – убеден сум дека штом ќе достигнете 5 или 10 милиони не ви треба повеќе за да живеете и да го правите она што го сакате. Надвор од таа граница, поентата е да се изгради нешто што прави разлика“.

Link: https://espreso.mk/slajder/frli-me-majko-na-bunishte-samo-rodi-me-pod-srekna-zvezda-prikaznata-na-alfi-best-prviot-rom-milijarder-vo-velika-britanija/

Youtube:

 

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 238 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот