Хелиос Гомез - славниот ромски уметник

Хелиос Гомез е шпански графички уметник со ромско потекло, роден во 1905 година во Севилја. Се школувал во уметничкото и занаетчиското училиште како сликар и декоратор на керамика. Неговите први дела се објавени во анархистичкото списание „Пигинас Либрес“ и тој има илустрирано книги од разни шпански автори.

Во 1925 година ја одржа својата прва изложба во Севилја, а една година подоцна во Мадрид и Барселона. Убеден во итноста на политичката промена, тој се придружи на анархистичките групи и избра уметнички израз во согласност со своите политички принципи.

Во делата на Гомез се чувствува силното влијание на експресионизмот, особено на политичките ориентирани експресионистички дела. Исто така е присутно и наследството на Кубизмот и пост-импресионистичката геометрија. Делата како „Евакуација“ се однесуваат на стилските елементи од шпанската уметничка традиција, како што се делата на Франциско Гоја и колоризмот во стилот на Ел Греко.

Гомез одигра голема улога во Шпанската граѓанска војна, вооружен конфликт што се водеше од 1936 до 1939 година меѓу различни левичарски групи кои бранеа демократски избрана влада и десничарски, националистички и фашистички востаници предводени од Франциско Франко.

Левата страна се бореше претежно од незадоволната работничка класа, радикализирана од економската криза и на националистичките земјопоседници од војската. Гомез беше назначен за комесар за политички синдикат за време на војната и исплови на експедицијата во Бајо за да ги ослободи Ибица и Мајорка и се приклучи на фронтовите во Арагон, Мадрид и Андалузија.

Тој исто така бил задолжен за култура и дизајнирал книги, весници и организирал изложби. Гомез верувал дека Шпанската граѓанска војна е дел од борбата против поширокиот проблем што се заканувал на судбината на Ромите насекаде.

Тој исто така беше иницијатор на ромското движење и во едно свое интервју истакна: „... од оваа војна, која ќе произведе многу добри работи, мора да дојде ослободувањето на Ромите.“ По војната, тој мораше да побегне во Париз, а при неговото враќање од Франција, 1945 година Тој беше уапсен и почина во Барселона во 1956 година, две години по напуштањето на затворот.

Во 1950 година, на барање на затворскиот капелан во кој Гомез ја издржувал својата казна, уметникот се согласил на ѕидовите на ќелиите да наслика мурали посветени на Дева Марија, заштитникот на затворениците. Бидејќи бројките на фреските имаат одлики на Ромите, делото е познато како Капила Гитана (Ромска капела).

Синот на уметникот последен пат ги фотографирал фреските во 1985 година, а во 1998 г. се сликани. Овој чин беше директно кршење на законот за интелектуална сопственост. Сепак, барањата за обновување на работата никогаш не беа прифатени.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 360 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот