Д-р Рајко Ѓуриќ назначен за редовен професот на катедрата за Ромологиа при факултетот на ОН во Белград

Според информациите кој екслузивно ги даде за порталот Рома Тајмс, познатиот ромски интелектуалец со стекната титула Доктор за Ромологија и признат светски стручњак и познавач на ромската клултура, историја и традиција Д-р Рајко Ѓуриќ напомена дека отсега ќе биде редовен професор на катедрата по Ромологија при Факултетот на ОН во Белград, Србија.

Инаку Др Рајко Ѓуриќ е роден на 3 октомври 1947 година во месото Мало Орашје, Србија. Студираше филозофија на филозофскиот факултет во белград од 1967 до 1972 година. Во 1986 година Докторираше на Социологија на темата Култура на Ромите во СФРЈ. Има напишано над 600 статии и книги . Инаку Рајко Ѓуриќ Беше претседател и на ИРУ како и Генерален секретар на Ромскиот Интернационален ПЕН центар.

Инаку именување на овој вид на професор е прва во светот

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 542 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот