Зелени: Повеќе поддршка за ромските клубови

На Меѓународниот ден на Ромите, Зелените бараат поголема финансиска поддршка за ромските здруженија во Бургенланд - особено во однос на годината од 2021 година.

Ромите и Синтите се признати австриска етничка група од 1993 година. Ромските здруженија во Бургенланд направија важна работа за зачувување на јазикот, за намалување на предрасудите и за борба против расизмот, рече членот на Зелената партија на Зелените, Волфганг Шпицмјлер.

Заменик се жалеше дека ситуацијата на Ромите и Синтите во Европа повторно се влошува со подемот на десничарските партии и движења. Тој се осврна на примерот на Италија, каде минатата недела итни станови за Роми беа нападнати од расисти и десничарски екстремисти, а министерот за внатрешни работи Салфини беше отворен за протерување на Ромите.

Стромер: борбата против дискриминацијата
"Во време кога десничарските партии се исто така во влада во Австрија, мора да се спротивстави на исклучувањето, расизмот и омразата. Движењата како идентитетите немаат место во Австрија и во ЕУ", рече Шпицмулер.

Исто така вториот претседател на државниот парламент Рудолф Стромер (ÖVP) коментира на Меѓународниот ден на Ромите. Мора да продолжиме да се бориме против дискриминацијата против Ромите. Сè уште постојните неправди се недостојни за либерална, западна демократија, па така Стромер.

 


Link: https://burgenland.orf.at/news/stories/2974755/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 43 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот