Народна Партија на Ромите НПР – новиот политички субјект на македонската политичка сцена

Пред неколку дена на социјалната мрежа Фб од својот профил Геге Демировски едитираше фотографија на која се гледа дека до Граѓанскиот Основен суд во Скопје е поднесено барање за регистрирање на партија под име Народна Партија на Ромите  .

Тоа значи дека Народната Партија на Ромите всушност е нов политички субјект на македонската политичка сцена. Доколку се заврши тој упис најверојатно е дека НПР на следните избори кои прелиминарно се закажани за 12 април ќе земе свое учество.

Според Геге Демировски НПР е нова Партија која ке ја осветли вашата иднина , Дали НПР навистина ќе биде нов ветувачки ромски политички фактор  ќе покаже времето.

Исто така и меѓу симпатизерите Роми на НПР владее тој оптимизам дека оваа партија ќе донесе една нова позитивна насока.

Инаку според информациите блиски на НПР , нејзин претседател е Геге Демировски, додкеа во претседателството се вклучени и добро познати и искусни имиња. Меѓу нив засега фигурираат Агуш Демировски, Дилсен Алијевски, Исмаил Расим, Шерафедин Сефер.

Наскоро се очекува и официјализирање на овој нов политички субјет за кој во брзо време ќе дознае и македонската јавност. Освен во Скопје каде ќе биде и седиштето, планираат свои ограноци да формираат и во Велес, Куманово, Битола и Прилеп

Нека биде само за арно и позитивни моменти.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 414 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот