Германската влада ги одобрува мерките за борба против десничарскиот екстремизам

Минатиот месец германската влада ги одобри пакет мерките против десничарскиот екстремизам и ширење на омраза преку Интернет како одговор на нападот на десничарскиот радикал врз синагогата во Хале во источниот дел на земјата.

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Сехофер изјави дека тој продолжува да ги смета десничарските екстремизам и тероризам за закана.

Сехофер ја потврди опасноста при презентирањето на мерките во Берлин. Тој ја потсети јавноста за злосторствата извршени од страна на Националното социјалистичко подземје (НСУ), неонацистичка група во која уби 10 лица, од кои повеќето се со турско потекло, помеѓу 2000 и 2007 година, како и убиство оваа година на Валтер Лобек, политичар со владејачките христијански демократи, за што признава десничарски екстремист.

Германските власти минатата година регистрирале 24 100 индивидуални десни екстремисти, од кои околу половина (12 700) се подготвени да користат насилство, според контраразузнавањето.

Минатата година десничарските радикали во Германија извршија вкупно 20 431 кривични дела, нешто помалку од претходната година, кога извршија 20 520 кривични дела.


Link: http://www.romea.cz/en/news/world/german-govt-approves-measures-to-combat-right-wing-extremism-requires-social-media-firms-to-report-ip-addresses-of-users

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 74 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот