За дилемито во јавноста премииерот Заев вели: Правата на Албанците и на останатите помали заедници не зависат од нивниот број со пописот

Законот за употреба на јазиците, правата на Албанците и на помалку бројните заедници апсолутно остануваат исти и тоа никако не се менува во зависност од севкупната бројка или процент на попишани, во зависност од резиденти или нерезиденти и тука сме на чисто, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во контекстот на уставниот статус, правичната етничка застапеност и користењето на јазиците.Пописот нема да доведе до ретроградни процеси, треба да се биде спокоен, изјави Заев и рече дека Уставот и законите се јасни и дека продолжуваат да важат.

Премиерот рече дека основната работа со пописот е да се дознае колку вкупно  државјани има во земјава, колкав е бројот кои се во странство и дека врз основа на тие параметри ќе се димензионираат сите економски, социјални, културолошки и други ресурсни политики, како и политиките на развој и раст.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 488 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот