После две години премиерски мандат во рок од неколку дена Премиерот Ковачевски повторно меѓу Ромите, но овој пат со својата ќерка гостин на Ромскиот бал во Скопје

После 2 години мандат како премиер, Претседателот на Владата Димитар Ковачевски  кој пред тоа никогаш не дошол на посета меѓу Ромите во рок од неколку дена по втор пат е актуелен со своите посети меѓу Ромите. На 16 јануари беше во официјална посета на Шуто Оризари, на потпишувањето на договорот меѓу УНДП и Општина Шуто Оризари за изградба на Ресурсен центар за повратници и други ранливи категории на граѓани.

Тој веќе вчера повторно  беше присутен во хотелот Александар Палас каде се одржа  Ромскиот бал во организација на Сојузот за Ромите од Македонија. Овој пат премиерот Димитар Ковачевски на балот дојде во придружба на неговата ќерка. Покрај Ковачевски пристуни беа и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, заменик министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски и директорот на СОЗР, Пеце Мирчевски.

Youtube:

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 341 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот