Чешкиот кикбоксер со ромско потекло освои златото во Сараево

Членот на ромската заедница, Васклав Сивик, освои злато на сениорскиот Светски шампионат во Кикбокс, што се одржа викендов во Сараево, совладувајќи го предизвикувачот од Казахстан во финалниот натпревар, за да стане првиот светски шампион во Кикбоксинг од Чешка. Натпреварот беше организиран од престижната светска асоцијација на кикбокс-организации (WAKO).

Таа меѓународна организација за кикбокс ги овластува натпреварите за аматерски кикбокс. Неговото раководно тело управува со спортот на аматерско ниво.

„Направена е историја! На 25 октомври 2019 година, чешкиот кикбоксер влезе во аналите на тој спорт“, се објавува на официјалната веб-страница на Чешката унија за целосни контакти и други воени вештини, објавена на својата официјална веб-страница.

Во моментов Сивик е главен шампион во дисциплината К-1 за мажи со тежина од 67 кг или помалку. Минатата година тој освои злато на јуниорските првенства, на пример, на натпреварот WAKO во Скопје, Македонија во категоријата К-1 за мажи со тежина од 63,5 кг или помалку.

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/czech-kickboxer-of-romani-origin-wins-gold-in-sarajevo?fbclid=IwAR290o5a9D_Xt9EMZFQyZiSWKMe_UtruQH2KL8k0L8aEIBe4-giWbu9Ij9M#.XbgFXlpZXqM.facebook

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 340 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот