Александар Бауров Руски Ром кој ја изгради и лансираше првата вселенска ракета

Александар Бауров Руски Ром од семејство на познати уметници, музичари и пејачи. Свиреше гитара во ансамблот, но студирал и електромеханика и комуникации во Ленинград. За време на Втората светска војна, тој беше назначен за командант за врска за поддршка на Црвената армија, а подоцна стана командант на 1-та воздушна дивизија. По војната и дотогаш високо одликуван херој, тој се приклучи на советскиот корпус на инженери, кој ги изгради и лансираше првите советски ракети и одигра значајна улога во програмата Спутник 1. На 4 октомври 1957 година, Спутник 1 беше успешно лансиран во орбитата на Земјата во чест на Октомвриската револуција.. Беше лансиран од космодром што му припаѓаше на тогашниот СССР во Бајконур, сегашен Казахстан.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 173 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот