Одбележување на 77 годишнината од Новосадската рација. Тој јануар унгарските фашисти свирепо убиа 4.500 недолжни цивили, меѓу кои и многу Роми

Во Нови Сад се добележа 77 години од рацијата како најсуров злочин во историјата на Војводин, кога унгарските фашисти ликвидираа 4.500 цивили.

По тој повод беа поставени венци и цвеќе на кејот на жртвите на рацијата од високи државни преставници межу кој и Здружението „Ромска Матица„

Рацијата траеше од 4 до 29 јануари 1942 година и цивили и недолжни Роми, Срби, Евреи беа затворени мачени и егзекутирани во местата Чуруга, Господњинци, Шајкаш, Џурџево, Мошорин, Тител, Лока, Темерин, Нови Сад и други места.

Во фашистичкото безумие унгарските војници Микло а Хорти помеѓу 21 и 23 јануари 1942 година свирепо ликвидираа и под замрзнатиот Дунав ги фрлиа телата на над 1300 Срби, Роми и Евреи.

Убиени се цели семејства - деца, жени и старци , замо затоа што припаѓаа на друг народ и религија.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 159 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот