Споменот на Синтите и Ромите од Европа убиени во национал-социјализмот влегоа во програмата на официјалниот посети

Од 1 мај 2019 година, Споменот на Синтите и Ромите жртвите на националсоцијализмот од страна на Федералната Канцеларија за печат ќе бидат вклучени во официјалната програма на посети. Во иднина групите на посетители ќе имаат можност да го посетат ова како официјална програма.

По иницијатива на замениците Филиз Полат од Сојузот 90 / Зелените, кои кон крајот на минатата година изрази оваа желба на последниот состанок на Советодавниот комитет за прашања на германскиот Синтите и Ромите против комесар за повратници и националните малцинства Бернд Фабрициус, сега оваа бројка е имплементирана.

Споменот на Синтите и Ромите жртвите на националсоцијализмот е спомен на Симсонвег во Тиергартен во Берлин, јужно од Рајхстагот. Треба да се запамети како Porajmos, нацистичкиот геноцид како прогонувани Роми кои се проценува дека има над 500.000 жртви на мажи, жени и деца.

Споменикот на уметникот Дани Караван се состои од фонтана со повлечен камен, на кој секојдневно се наоѓа свеж цвет. Освен тоа, панелите информираат за исклучувањето и масовното убиство на ова малцинство за време на владеењето на тероризмот на националсоцијалистите.


Link: https://www.minderheitensekretariat.de/aktuelles/a/artikel/detail/denkmal-fuer-die-im-nationalsozialismus-ermordeten-sinti-und-roma-europas-im-offiziellen-besucherpogr/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 245 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот