Протести во Загреб поради вселување на Роми

Жителите на згребската населба Петрушевац излегоа на улици на протести. Тие го изразија своето незадоволство поради вселување на 30-тина ромски семејства од населбите Нови Јелковац, и Плинарска населба во зградите на нивното соседство каде градот Загреб ги купил за Ромите.

Протестантите носеа транспаренти каде беше напишано „Земете ги за себе„, „Куме шарај малку, не само во Петрушевац„, „ Не создавај гето во нашата населба„ и „ Градоначалниче, ние не сме во вашиот град, вие сте само привремено градоначалник„.

Инаку Ромските семејства од Нови Јелковац и Плинската населба потребно е наскоро да се вселат во новата зграда во населбата Петрушевац пренесуваат хрватските медиуми.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 74 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот