Холокаустот врз Ромите - белег на телото на светот

Во Втората светска војна во холокасутот страдаа од 200.000 до 1 милион Роми. Тоа беше скоро половина од бројката која беа населени во тој период во Европа.
Германија дури во 1982 година го признала холокаустот извршен над Ромите и тоа оставило последици.

По Евреите , Ромите беа втори на листата на нацистичкото систематско истребување . Претседателот на српската Фондација на Холокаустот на Ромите, Рајко Ѓуриќ вели дека и покрај се Ромите и денес се прогонуваат:
„Страдањето и болката на Ромите е белег на телото на светот , и покрај преживеаниот Холокауст, тие и ден денешен се прогонуваат . Секој прогон, дискриминација и насилство е доказ дека светот сеуште нит со срце и ум да ја прифатат вистината за холокаустот за Ромскиот Холокауст„ вели Ѓуриќ.

Најголем број на Роми кои настрадаа е во германија, во тогашната НДХ. Покрај Тоа беа убиени и во Полска, Италија, Франција, Холандија, Белгија, Чешка. Словачка, Србија, државите од некогашниот СССР, Унгарија, Романија, Грчка, па дури Швајцарија и Шведска.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 71 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот