Салвини е вон контрола: Ги навредуваше Ромите токму на годишнината од Холокасутот

Италијанскиот десничарски министер за внатрешни работи на Италија Матео салвини предупреди дека со булдожери ќе ја сруши куќата на жената која ја нарече „валкана циганка„

Расистичкиот напад на Твитер беше како резултат на извештајот каде жената , која живее во ромскиот камп во Милано , рече дека „Салвини заслужува куршум во чело„ Корситејќи го изразот “zingaraccia”, каде груб превод е всушност „валкан циган„ Салвини на Твитер објави „Дали е нормално една Циганка во Милано да каже - Салвини треба да се пука во глава„?

“Биди добра , валкано циганко , биди добра , наскоро ќе пристигне булдужерот„ напишал тој.

Коментарот е најостро осуден во Италија м а некои критичари истакнаа дека твитот беше упатен токму на Денот на одбечежување на Ромскиот Холокасут на 2 Август 1944 кога во Аушвиц, нацистите ликвидираа голем број на Роми и Синти.

Link: https://www.independent.co.uk/news/world/europe/italy-salvini-gypsy-attack-racist-twitter-lega-far-right-a9037706.html

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 155 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот