ERRC ќе обезбеди да правда за Ромите кои беа под тортура од страна на словачката полиција

Европскиот центар за права на Ромите (ERRC) ќе обезбеди правна помош за Ромите од Милхост, Словачка, кои беа физички малтретирани од полицајци додека биле во притвор на 23 јули 2019 година. Двајца млади Роми, на возраст од 19 години, беа уапсени и сериозно претепани од полицајците кога беа приведени во еден локален паб.

Три други жени, вклучувајќи ги и мајка и тетка на еден од момчињата, исто така биле физички нападнати за време на притворот, откако полицајците влегле во нивниот дом и го нападнале семејството. Жртвите поднеле жалба до полицискиот инспекторат.

Инцидентот се случил откако полициската патрола била повикана во еден паб околу 19 часот на 23 јули каде двајцата Роми биле вмешани во физичка пресметка со сопственикот. Полицајците ги привеле двајцата млади Роми, ги ставиле во полициско возило и ги тепале за време на нивното транспортирање до локалната полициска станица во Чача.

Двете момчиња побарале лекарска помош за повредите, но биле одбиени. Подоцна биле пренесени од непознати причини во Молдава Над Бодво и потоа во Кошице пред да се вратат во Чача, каде што биле ослободени на 24 јули.

Link: http://www.errc.org/press-releases/errc-will-ensure-roma-tortured-by-slovak-police-receive-justice

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 362 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот