Скоро 300.000 луѓе го виделе видеото од ударот на Ромите на бензинска пумпа. Словачките Роми протестираат против полициската бруталност, полицијата ја отфрла злоупотребата

Ноќта од недела до понеделник се случил инцидент помеѓу полицијата и група локални жители во областа Кошице, во кој сега се обвинети полицајците за кршење на правата и насилното постапување.

 Неколку семејства од станбен имот, Роми и не-Роми, го прославија пристигнувањето на пријатели од Англија на локалната бензинска пумпа. Тоа беше да се мачи една од патролирачките полиции, кои решија да ја прекинат прославата и следуваше последователен конфликт, кој заврши со лисици на рацете Маријан Кучар.
 
Прославувајќи тврди дека тие не вознемирувале никого или не попречувале никого. Околу 400 луѓе, претежно Роми, протестираа против полицијата следниот ден. Тие ги информираат словачките медиуми.

Групата признава дека пиеле алкохол што го купиле на бензинската пумпа, но додаваат дека таму биле испратени од полицаец затоа што биле бучни меѓу префазите. "Тој дојде да нè предупреди дека го нарушуваме ноќниот мир. Да, го почитував, му реков дека да, е 23,00 часот, заминуваме на бензинска пумпа.

Link: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/video-ze-zasahu-proti-romum-u-benzinove-pumpy-uz-videlo-temer-300-tisic-lidi.slovensti-romove-protestuji-proti-policejni

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 224 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот