Süddeutsche Zeitung: Споменик на Ромите и Синтите

Се започна со привремено уметничко дело на Синти-Рома-Плац кај Баваријапарк. 16 бетонски столбови, наредени во круг во 2007 година, ја одбележаа депортацијата на Синтите и Ромите за време на нацистичката ера. Оттогаш, таков споменик се најде на списокот со желби особено на Зелените.

 

И сега е да се направи чекор напред: „Се случува доцна, но се чини дека оди во вистинската насока“, рече Флоријан Рот, водачот на Зелените во градското собрание. Комитетот за култура на градскиот совет треба да распише конкурс овој четврток. Тоа е „партиципативно уметничко дело на историјата и сегашноста на Синтите и Ромите“ на централна локација во градот.

 

Затоа, Синти-Рома-Плац на Шванталхерхе не е поставен автоматски. Според Рот, тој сепак останува во трката. Политичарот на Зелените се нарекува и најперспективна алтернатива за добро: Етштрасе во стариот град. Таму, во полициското седиште, беше основана првата „разузнавачка служба за безбедносна полиција во врска со Ромите“ во 1899 година.

 

И оттаму, Синти и Рома беа депортирани во концентрационите логори; Во 1943 година имало најмалку 141 од нив. Фракцијата на градскиот совет „Зелените“ и „Роса Листе“ веќе неколку пати побараа да го одбележат овој убиствен дел од историјата и да постават културно место за состаноци за Синти и Ромите во Минхен, покрај уметнички дела. Иницијативата потекнува пред се од окружниот комитет Шванталхерхе.

 

Link: https://www.sueddeutsche.de/muenchen/gedenkpolitik-denkmal-fuer-roma-und-sinti-1.4342796?fbclid=IwAR1RSxoXrcyl5rL-1e_67Oe8VHQQ0C8JvuFLM1wkad58wZ8RsOkjLWjaORI

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 60 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот