Хрватска, Чаковец: Во ромската населба Параг се пука скоро секој ден, неодамна убиена една Ромка и тројце тешко повредени!

Најновиот случај на вооружена пресметка во ромска населба во Меѓумурије која заврши со убиство на една Ромка и тројца тешко ранети  повторно ги отвори прашања за проблемите во ромската населба Параг.

"Пукање има скоро секој ден Има доста проблематични жители во населбата токму од тие кои се социјални случаеви.

80% од младите Роми се вредни и работат но проблем се 20% кои се проблемаши и уживатели на опојни дроги.

Граѓаните велат: „ Им се закануваат на мештаните дека ќе им ги палат куќите„

"Крадат и автомобили и напаѓаат ако не им се дадат пари. Имаат повеќе одружје него војската„ велат граѓаните и апелираат државата да биде поактивна во решавање на овие случаеви.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 496 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот