Шпанија: Прекинат фудбалски натпревар поради расистички навреди. Тренерот на Севиља вели дека тој е горд Ром и никој не го нарекува „циган“

Лигашкиот фудбалски натпревар помеѓу Гетафе и Севилја во Шпанија минатиот викенд беше нарушен од навивачите на домашната екипа на Хетафе кои извикуваа расистички навреди кон играчот на Севиља, Маркос Акуња, поради што судиите го прекинаа дуелот на неколку минути. Тренерот на тимот од Севиља, кој порано соработуваше со тимот на Хетафе и е горд на своето ромско потекло, исто така по натпреварот се пожали дека бил цел на навреди од трибините од расна основа. Судиите го прекинаа натпреварот во 68. минута и не ја продолжија играта се додека најавувачот не ги повика навивачите да се воздржат од расистички, ксенофобични навреди. Според записите од натпреварот, навивачите на Хетафе меѓу другото го нарекле „мајмун“ Акуња, кој играше за победничката репрезентација на Аргентина на Светското првенство во 2022 година.

Судиите официјално не спомнаа други инциденти. Сепак, тренерот на Севиља, Енрике „Кике“ Санчез Флорес се пожали дека некои навивачи на Хетафе, исто така, го таргетирале за навреди поради неговото ромско потекло.

„Горд сум што сум Рома со секоја пора на моето тело, но едно е да си Рома, а друго е да те навредуваат поради тоа“, изјави тренерот и поранешен играч на Севиља по натпреварот. „Има навивачи кои веруваат дека можат да кажат што сакаат на стадионот. Тоа се случува на секој стадион“, рече Санчез Флорес, додавајќи дека некои навивачи на Хетафе исто така се противат на расизмот.

Севиља го совлада Хетафе со 1:0 и го осуди расистичкото однесување на навивачите. Прекинот на натпреварот и опомена на гледачите ги одобри и тренерот на Хетафе, Хозе Бордалас.

Поддршка за одлуката на судиите на социјалните мрежи „Х“ искажа и бразилскиот фудбалер Винисиус Јуниор, кој постојано беше мета на расистички навреди додека играше за Реал Мадрид.

Link: https://romea.cz/en/world/spain-football-match-interrupted-over-racist-insults-sevilles-trainer-says-he-is-a-proud-romani-man-and-nobody-calls-him-a-gypsy

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 381 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот