Заборавениот херој од Кошарe Ромот Далибор Димов, на вечна стража без биста и спомен

Далибор Димов, ромска националност, Топлодолац по мајка, Србин по лична изјава. Така велат неговите другари за него.

Во селото Обреновац, недалеку од Пирот, во ромското семејство Димов, на 23 јануари 1976 година се родило момче кое му го дале името Далибор. Како мало дете, Далибор со семејството се преселил во Пирот во зграда позната како „Солитер“, поради што останал запаметен како „Дача од Солитер“.

Далибор служел редовен воен рок во 1995 година, додека во 1998 година станал војник со договор. Кога почнаа конфликтите на Косово и Метохија.

На 4 август 1998 година, како дел од извидничко-диверзантската чета, Далибор е убиен кога џипот со кој патролирале во реонот на караулата „Кошаре“ налетал на албанска заседа.

На 27 декември 2002 година во Пирот беше откриен споменик на паднатите борци во војните од 1990 до 1999 година. На една од плочите е врежано името на Далибор Димов со годината на неговото раѓање и годината на неговата смрт. Во село Обреновац, на 17 септември 2005 година е откриена спомен чешмата на паднатите војници, но на неа не се најде името на Далибор Димов, туку само загинатите војници во војните од 1912 до 1918 година и од 1941 до 1945 година. . Само 7 години беа доволни да се заборави името на овој херојски херој. Далибор и другите паднати борци во војните во 90-тите години на 20 век денес се сведок на споменикот во паркот Караѓорѓе на истоимениот плоштад во Пирот. Од 26 загинати, досега само една улица во Пирот е именувана по еден борец. Желбата на неговата ќерка Моника, како и на целото негово семејство, неговите пријатели и другари, е Далибор да има свој плоштад, улица или барем биста со неговиот лик во Пирот, а би било фер да е некаде во близина. центарот на градот каде Далибор практично го поминал целиот свој живот. Најмалку што заслужил од својата татковина и од градот Пирот е една улица во градот каде што живеел.

Link: https://principmagazin.com/zaboravljeni-heroj-sa-kosara-dalibor-dimov-na-vecnoj-strazi-bez-biste-ili-spomen-obelezja/

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 351 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот