Во Јасеновац се убиени можеби и 800.000 Роми, Срби и Евреи и затоа не треба да се молчи

Гидеон Грајф израелски историчар и автор на книгата „ Јасеновац, балканскиот Аушвиц„ рече дека заедничката српско-хрватска комисија од 1945 година дојде до заклучок дека имаше околу 1,4 милион жртви , и дека покасно научниците потврдија дека минималната бројка на жртви во Јасеновац била 700.000.

- Во други книги пишива „неколку стотина илјади„ но јас би рекол минималната бројка е 700.000 , а можеби и 800.000 Роми, Срби и Евреи и други недолжни луѓе. Тоа беа жртви и за тоа не смееме да молчиме, нагласи тој.

Грајф за ТВ Пинк изјави многу важна иницијатива за реконструкција и проучување на сите масовни гробници од тој период , со потесетување дека Израел во тој сегмент има големо искуство и технологија.

Грајф исто така истакна дека снимањето на филмот за Јасеновац со познатиот режисер Емир Кустурица го смета како своја морална обврска дека тоа мора да биде реализирано. Кустурица рече дека ќе направи се што е во негова моќ , а јас сум тука да му помогнам со својата историја.- напомена Грајф.

Тој укажа дека во некои европски држави се се посилни тие кои го негираат нацизмот и Холокаустот и прават се за тоа да се заборави и пропадне.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 113 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот