Гранд при на Златно Тркало 2019 за „Страница на мојата книга„ во режија на Гајља Стојанева од Р.Бугарија

Во свечена атмосфера и пред присутните гости во Кинотека на Македонија во Скопје, се одржа церемонијалот на доделување на наградите за најуспешните на овогодишниот 17-ти по ред Интернационален Ромски Филмски Фестивал „Златно Тркало 2019„.
Целиот фестивал беше во организација на СП БТР Продукција.

Фестивалското жири оваа година се одлучи во конкуренција од селектираните 18 филмови кои беа во дводневната програма на прикажување како севкупен победник и наградата Гранд при ја додели на филмот „ Страница на мојата книга„ во режија на Гајља Стојанева од Бугарија.

Исто така фестивалското жири додели и други награди и плакети. Овогодишни добитници се: Придонес во ромската стратегија - „ Моето образование денес - за подобро утре„ за Roma Resource Center - RRC - Скопје, Најдобра музика за „Ние сме промената„ за НРЦ - Куманово, за најдобро сценарио „Деца и сиромаштијата„ за „ Продукција - 3 PIX Media - Скопје, за најдобра режија за филмот „Надвор од кругот - невидливи во општеството„ за Иницијатива за социјална промена – InSoK, Скопје, како најдобар документарен филм е прогласен „ Са е Рома„ во режија на Даниел Петровски и како специјална награда од стручното жири за документарецот „Весел е ромскиот живот по сценарио и режија на Људмила Живкова од Бугарија.

Во рамките на фестивалот беа доделени и повеќе плакети и благодарници за повеќе правни фактори кои придонесоа за успешна реализација на овој фестивал, како и три дипломи награди за децата кои изработија едноминутни видеа.

При самиот крај организаторот на фестивалот Зоран Димов пред присутните гости ги потсети во врска со последниот минатогодишен продукт „Локални херои„ учествуваше на над 20 филмски фестивали надвор од државата и беше награден со повеќе награди, и воедно го најави следниот проект кој треба да се реализира а тоа е документарецот за историјата на Ромите „Небо - Точак- Земја„

Да се напомене дека и овогодинешното издание на Златно тркало финасиски беше подржан од Филмскиот Фонд на Р.Северна Македониа.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 47 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот