Денеска свечено затварање и доделување на наградите за најуспешните од „Златно Тркало 2019„

Во рамките на реализација на овогодишниот 17-ти по ред Интернационален ромски филмски фестивал „Златно Тркало„ во Кинотека на Македонија денеска 4 Април со почеток од 19 часот ќе биде спуштена фестивалската завеса и ќе бидат прогласени најуспешните во ова најново издание на фестивалот.

Ќе се доделат наградите за најмладите кои го реализираа делот насловен - Едноминутно видео, како и наградите за најуспешните во неколку категории како што се режија, сценарио, музика, најдобар документарен филм, Ромска стратегија, специјална награда од жирито и главната награда Гранд при.

Воедно ќе се доделат и плакети и благодарници на сите оние кои придонесуваат за поуспешна реализација на овој фестивал.

Главен организатор како и претходните години е СП БТР Продукција, додека финасиски фестивалот е подржан од Филмскиот Фонд на Република Северна Македонија.

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 123 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот