Herdelezi - Едерлези

Herdelezi - "Едерлези" е популарна традиционална народна песна на Ромите на Балканот.

Песната го добила името по Пролетниот фестивал, со кој се слави враќањето на пролетта, а особено го слават Ромите на Балканот, во Турција и на други места ширум светот. 

Едерлзи е ромско име за бугарскиот, македонскиот и српскиот празник Ѓурѓовден. Се празнува на 6 мај по стар стил или 23 април по нов стил (или приближно 40 дена по пролетната рамноденица).

Различните изговори на поимот (Herdeljez, Erdelezi) се варијанти на турското Hıdırellez, празник кој означува почеток на пролетта.

Инаку позната верзија е и воедно лајт мотив во култниот филм на Емир Кустурица „Дом за бесење„ каде ја исполнува Васка Јанковска

Песната се наоѓа на албумот на Бијело дугме од 1988 година, Чирибирибела со наслов „Ѓурѓовден“ (Đurđevdan). Горан Бреговиќ, ги напишал стиховите на српско-хрватски. 


Текстот на ромски

Sa me amala oro khelena
Oro khelena, dive kerena
Sa o Roma daje
Sa o Roma babo babo
Sa o Roma o daje
Sa o Roma babo babo
Ederlezi, Ederlezi
Sa o Roma daje
Sa o Roma babo, e bakren chinen
A me, chorro, dural beshava
Romano dive, amaro dive
Amaro dive, Ederlezi
E devado babo, amenge bakro
Sa o Roma babo, e bakren chinen
Sa o Roma babo babo
Sa o Roma o daje
Sa o Roma babo babo
Ederlezi, Ederlezi
Sa o Roma daje

Sa me amala oro khelena
Oro khelena, dive kerena
Sa o Roma daje
Sa o Roma babo babo
Sa o Roma o daje
Sa o Roma babo babo
Ederlezi, Ederlezi
Sa o Roma daje
Sa o Roma babo, e bakren chinen
A me, chorro, dural beshava
Romano dive, amaro dive
Amaro dive, Ederlezi
E devado babo, amenge bakro
Sa o Roma babo, e bakren chinen
Sa o Roma babo babo
Sa o Roma o daje
Sa o Roma babo babo
Ederlezi, Ederlezi
Sa o Roma daje

Link: https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B8

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 428 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот