Од идната недела започнува промоција на документарецот "Поддршка за легализација на ромско домување - Мапирање на разликите" во седум општини низ државата

Во рамките на реализација на проектот“Мапирање на разликите во домувањето за Роми „ кој е финансиран од Европската унија а е под-грант на проектот „Поддршка за легализација на ромско домување „ Здружение Ромски Деловен Информативен Центар - ЗРДИЦМ од Скопје беше задолжен за снимање и разговор со засегнатите страни, Градоначалници, раководители на ЈП и Катастар, со НВО секторот и граѓаните .

Тој беше реализиран во изминатиот период и сега е комплетно постпродукциски подготвен за негова промоција.

Во тој склоп во периодот од 10 до 13 Септември 2019 ќе биде промовиран во сите седум општини кои беа во опфатот за реализација.

Тоа се општините Кочани, Штип, Велес, Куманово. Прилеп, Кичево и општина Чаир од Скопје.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 147 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот