Црквата на Англија поттикнува пет дена молитва за сиромашните за време на Брегзит

Црквата на Англија е да ги поттикне црковните собранија да учествуваат во пет дена молитва додека Британија се приближува до крајниот рок за напуштање на ЕУ.

Тоа се однесува за најсиромашните луѓе кои се соочуваат со најголемите ризици од економската несигурност што ја поставува Брегзит, изјави во саботата архиепископот на Кентербери, а молитвите најверојатно ќе се фокусираат на помирување и потребите на оние најранливи.

Џастин Велби им препорачува на генералниот синод на Црквата на Англија: "Не можеме да ги игнорираме предупредувањата за можните длабоки последици кои можеби следните месеци ќе ги имаат најсиромашните во нашето општество.

"Мораме да бидеме подготвени за какви било тешкотии и несигурности, и да не дозволиме какви било деструктивни сили да создадат понатамошни поделби во нашето општество.

"Точно е дека никакви предвидувања за економијата не се сигурни. Тоа не е страв од проектот, и напоменува дека товарот кога има ризици, е врз најсилниот, а не најслабиот, кој мора да ја земе тежината на ризикот. Тоа во моментов не е начинот на кој одиме ".

Ако не се посвети внимание на "болката и исклучувањето" на некои делови од општеството што ги појавува Брегзит, ќе дојде до поголема поделба и несогласувања, рече Велби во дебатата за состојбата на нацијата.

Link: https://www.theguardian.com/uk-news/2019/feb/23/justin-welby-says-poorest-face-biggest-risks-posed-by-brexit-uncertainty

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 616 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот