Десет илјади Роми со конкретни барања до претседателските кандидати

Граѓанската иницијатива „АВАЈА“, ја промовираше кампањата „Ние Гласаме, Ние Одлучуваме”.

Иницијативата е составена од млади Роми активисти и интелектуалци кои преку кампањата сакаат да ги артикулираат и промовираат интересите на граѓаните Роми пред сите засегнати страни во Република Северна Македонија.

Кампањата има цел да мобилизира 10.000 граѓани Роми во 14 општини за да се обедини ромскиот глас за застапување на заедничките интереси на заедницата, како и охрабрување на гласачите Роми да учествуваат на претстојните претседателските изборите и да го искористат своето право на глас со што ќе се придонесе кон подигнување на политичката култура на ромската заедница и демократските процеси во Република Северна Македонија.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 82 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот