Премиерот Ципрас се состана со грчките Роми, и напомена дека нема граѓани од втор ред

Напорите за подигнување на свеста на граѓаните за прашања поврзани со ромските заедници во Грција треба да бидат постојани, изјави премиерот Алексис Ципрас за време на неговиот состанок во понеделникот со претставниците на грчките Роми во замокот Максимос, по повод Меѓународниот ден на Ромите.

Ципрас изрази задоволство од средбата, истакнувајќи дека нема граѓани од втор ред и додаде дека во Грција се преземени значајни чекори од страна на актуелната влада за поддршка на ромските граѓани во период на фискални тешкотии.

"Продолживме со значителна програма за мобилизирање заедници и за нивна интеграција во економскиот живот", рече Ципрас, додавајќи дека владата изготвила мапи за да види како живеат 371 заедница, 110.000 грчки граѓани - Роми.

Тој, сепак, истакна дека некои од тие 371 заедници "не им се заблагодаруваат на земјата ... која сака да ги брани човековите права и затоа започнавме стратешки план за да им се помогне на Ромите„

Ципрас појасни дека предуслов за социјална интеграција на ромските заедници е дека нивните деца треба да одат на училиште, бидејќи "образованието е основно право, но исто така е услов овие заедници да стекнат права во иднина".

Паралелно, премиерот се осврна на поддршката на училиштата и обезбедувањето на училишни оброци за да се осигура дека сите деца се соодветно третирании, како и програмите за образование на возрасните за поддршка во вработувањето и борбата против невработеноста што владата ги спроведе во последниве години.

Главното прашање беше и пристапот на ромските заедници до здравствената заштита, вклучувајќи го и влијанието на владината одлука за отстранување на бариерите за јавното здравје за голем дел од ромската заедница што е неосигурана.

"Нема граѓани од прва, втора или трета класа. Ние сме сите деца на истиот Бог ", рече Ципрас.

 

Link: https://www.thenationalherald.com/238657/pm-tsipras-meets-with-greek-roma-says-there-a

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 77 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот