Салвини повика на демонстрации во Рим

Лидерот на десничарската партија Лига, Матео Салвини, кој го предизвика падот на првата италијанска популистичка влада и е исклучен од идната власт, повика на демонстрации на 19 октомври во Рим. 

„Мислам дека 19 октомври ќе биде голем ден на италијанската гордост“, рече Салвини. 

Премиерот Џузепе Конте на 8 август беше присилен да поднесе оставка кога Салвини ја повлече својата поддршка за владата. 

Демократите и Движењето Пет ѕвезди вчера се договорија да формираат нова влада предводена од Конте, со што, барем засега, е избегната опасноста од предвремени избори.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 274 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот