Орбан ја затвора Унгарија! Забраната во сила од денес

Унгарскиот премиер Виктор Орбан издаде указ со кој се забранува влез на странци во земјата со неколку исклучоци. Забраната, која стапува на сила денес, беше објавена минатиот петок.

Исклучоците се однесуваат за владини службеници кои организираат службени настани, приматели на медицински услуги, странски студенти со потврда дека се редовни, возачи на камиони на пат кон дома, гости на семејни собири како свадби и учесници во спортски, културни или религиозни настани.

Секој на кој му е дозволено да влезе во Унгарија мора да оди во двонеделна карантин и да се тестира негативно за вирусот корона двапати.

Двонеделен карантин е задолжителен и за Унгарците кои се враќаат во земјата од странство.

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 172 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот