Приказната на Алфи Бест првиот Ром милијардер во Велика Британија

Алфи Бест е роден во караван на Лестер пред 52 години. Денес живее во палата од 6 милиони, штотуку купи еден од петнаесетте хеликоптери произведени од Астон Мартин (за 4,5 милиони) и е на чекор да стане милијардер. Така, Бест ќе биде првиот Ром милијардер.

„Го купив за работа, се колнам – се пошегува тој за The Sun – затоа што со летање можам да стигнам до пет паркови во еден ден. Во автомобилот, поради монотонијата на патувањето по автопат, веќе имав две сообраќајни несреќи поради заспивање. Парковите на кои тој се осврнува се дел од неговата империја, Wyldecrest Parks, 91 мобилни паркиралишта низ Велика Британија, кои се проценети на 700.000 фунти.

Првите чекори во светот на бизнисот Бест ги направил кога имал само десет години, кога го придружувал својот татко во продажбата од врата до врата.

„Дали некогаш сте ја слушнале изреката, зборувате брзо како Ром? Всушност, за време на овие многу кратки состаноци, Бест имал само триесет секунди да го привлече вниманието на неговиот потенцијален клиент.

И благодарение на ова „училиште“, рече тој, ја научил уметноста на продавање.

На 16-годишна возраст основал компанија за изнајмување и продажба на автомобили и камп приколки, а на 20-годишна возраст се фрлил на пазарот на мобилни телефони. Откако работел три месеци во една од овие продавници и го реализирал неговиот потенцијал, тој добил заем од банка за да основа сопствен бизнис и за помалку од една и пол година имал тринаесет продавници низ Лондон.

Откако овој просперитетен бизнис беше продаден, Бест ги инвестираше своите пари во комерцијални имоти и сега поседува повеќе од 80 хектари индустриско земјиште низ Англија.

Во следните неколку години, неговата сопруга Емили му предлага да инвестира во областа со која има искуство. И тука циганската душа го води кон секторот за паркирање на автомобили. Во 2001 година тој го купи својот прв дел за 1,7 милиони фунти и сега има 91 паркинзи.

Империја вредна 700 милиони фунти, но инвестициски фонд би сакал да го откупи неговиот имот за 950 милиони. Бест сепак ја одби понудата.

„Не станува збор за заработка се повеќе и повеќе пари – рече тој – убеден сум дека штом ќе достигнете 5 или 10 милиони не ви треба повеќе за да живеете и да го правите она што го сакате. Надвор од таа граница, поентата е да се изгради нешто што прави разлика“.

Link: https://espreso.mk/slajder/frli-me-majko-na-bunishte-samo-rodi-me-pod-srekna-zvezda-prikaznata-na-alfi-best-prviot-rom-milijarder-vo-velika-britanija/

Youtube:

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 336 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот