26 милијардери во светот, вредат колку половина од најсиромашните

Организацијата Oxfam направи едно интересно истражување преку кое покажа дека во 2018 година, најбогатите 26 луѓе во светот имаат богатство еднакво на половина од најсиромашните луѓе во светот.

Според ова, може да заклучиме дека милијардерите во светот го зголемуваат своето богатство, додека сиромаштијата од другата страна, исто така се зголемува.

Главната цел на оваа организација е да ги натера властите да ги зголема даноците на оние богати компании и да го намалат затајувањето на данокот.

Станува збор за едно навистина интересно истражување кое што има за цел да ја промени глобалната политика во светот, кога станува збор за даноците.

Според многу експерти од оваа област, многу богати компании и корпорации не плаќаат доволно данок, колку што навистина би требало, а многу сиромашни лица, имаат голем број на трошоци.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 65 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот