Амнести Интернејшнал: Во Португалија, Ромите живеат во понижувачки услови

Ромската населба 6 де Мајо во градот Амадора и покрај протестите на жителите пред две години општината донесе одлука да се сруши. Од околу 3000 Роми сега таму останаа едвај десетина семејства.

Општината излезе како победник. Тие ниту дадоа алтернативно решение или друга можност, туку само на малите куќи ставаа ливче на вратата на која беше запишано
„ Треба да се руши„

"Овие луѓе не можат да продолжат да живеат во овие услови, ниту пак можат да бидат без покрив над главата", се вели во годишниот извештај на Амнести интернешнл, објавен минатиот четврток.

Во три страници посветени на Португалија - извештајот ја анализира состојбата во 159 држави - исто така се однесува на лошите услови за живот на Ромите, особено во Торес Ведрас, привлечен за новата влада на програми кои им овозможуваат.

Ова е проблем кој веќе беше фокусиран на минатогодишниот извештај, како што е полициското насилство или расизмот против ромските заедници.

Link: http://visao.sapo.pt/actualidade/portugal/2018-02-22-Africanos-e-ciganos-vivem-em-condicoes-degradantes-em-Portugal-denuncia-a-

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 550 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот