Папата Франциск ќе помине цел ден во Скопје и ќе одржи миса на плоштадот ,,Македонија“

На 7 мај, во Скопје за прв пат ќе допатува Папа Франциск. Неговата посета се смета како историска, бидејќи се совпаѓа со 25 годишнината од воспоставување на дипломатските односи меѓу Северна Македонија и Ватикан.
Неговата агенда ќе започне од утринските часови, а се очекува во Скопје да дојдат многу домашни и странски поддржувачи на Папата.
Скопје на 7 мај ќе биде блокирано, но државниот секретар, Виктор Димовски, вели дека безбедноста во земјата ќе биде на максимално ниво.

И од МВР известуваат дека ги преземаат сите потребни мерки за целосно и ефикасно обезбедување на настан и високиот гостин.

По официјалниот пречек, Папата Франциск ќе се сретне со претседателот, Ѓорге Иванов, премиерот, Зоран Заев, со претставници од граѓанскиот сектор и со дипломатскиот врв. Во текот на неговиот престој, тој ќе се сретне и со верските поглавари и со сиромашни. Во програмата за апостолското патување на Папата во Северна Македонија, предвидено е да се одржи и литургија, а се очекува да учествува и на екуменскиот и меѓуверскиот собир со младите. Папата Франциск, неговото 29-то апостолско патување ќе го заврши во попладневните часови на 7 мај, со средбата што ќе ја оствари со свештениците и нивните семејства, по што ќе се врати во Рим.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 400 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот