Нема неработен ден за Курбан Бајрам, се паѓа во недела!

Годинава големиот верски празник Курбан Бајрам започнува во недела на 11 август.

Во календарот на Република Северна Македонија , Министерството за Труд и социјална политика ја наведува недела како неработен ден заради празникотКурбан Бајрам.
На овој начин се покажува дискриминирачки однос кон припадниците од исламската заедница, бидејќи им е одземено правото на неработен ден за празник.

Општо познато е дека доколку празникот се паѓа во недела, како неработен ден се прогласува следниот ден -понеделник.
Пример за тоа е верскиот празник - Велгден, кој секој пат се паѓа во Недела, па затоа секогаш и Понеделник се прогласува за неработен!

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 135 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот