Најубавите Ромки

Среќен рај (вистинско име - Елена Грибкова; род. 8 април 1979 година, Магадан) - руска пејачка, изведувач на руски шансон. Татко - Ром, мајка - Русинка. Официјална страница - http://www.radarai.ru/

Оксана Фандера (родена 7 ноември 1967 година, Одеса) - руска актерка. Нејзиниот татко Олег Фандера е актер, полуукраинец, полуРом, нејзината мајка е Евреин. Од интервјуто со актерката: - Оксана, во вас се мешаат три крв: украински, Ромска и еврејска. Во што се манифестираат? „Всушност, веројатно готвам како Украинец, сакам слобода, како Ром и чувствувам светска тага, како Евреин.“ - Кој чувствуваш повеќе? - Сега можам подеднакво да се чувствувам себеси дека другите и третите.

Соледад Миранда (9 јули 1943 година, Севилја, Шпанија - 18 август 1970 година) - шпанска актерка, танчерка и пејачка. Нејзините родители се португалски Роми.

Дајана Савелиева (родена на 16.05.1979 година, Лавов) - руска актерка и пејачка, која ја игра улогата на Есмералда во мјузиклот „Нотр Дам де Париз“, улогата на Гајд во мјузиклот „Монте-Кристо“, улогата на Роми во мјузиклот „Граф Орлов“.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 62 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот