KHAMORO Светски Ромски фестивал и Прашки фестивал за класична музика во Прага, се стекна со статус на ЕФФЕ

Светскиот фестивал KHAMORO Роми и Прашкиот фестивал за класична музика во Прага, добија статус ЕФФЕ од меѓународно жири, кое ги проценува европските фестивали исполнување на критериуми за многу висок стандард.

Интернационалното жири со кое претседава Сер Антоан Милс, поранешен директор на меѓународниот фестивал во Единбург, исто така избра пет од најзначајните европски фестивали со поставување тренд изборот од 705 признати со EFFE Label 2019-2020 за наградата ЕФФЕ.

Добитници на наградата ЕФЕФ (по азбучен ред) се:

Фестивал Конрад, Краков - Полска
Фестивал Делтебре Данса - Шпанија
Традиционален и светски музички фестивал, Førde - Норвешка
Гоголфест - Мултидисциплинарен меѓународен фестивал за современа уметност, разни градови - Украина
Добредојдовте во селото, Леоварден - Холандија

Гала церемонијата славејќи ја ЕФЕФ Етикетата 2019-2020 се одржа на 26 септември во познатиот Центар за ликовни уметности „Бозар“ во Брисел.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 251 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот