Протести на Ромите во Ќустендил, Бугарија.

Вчера како мерка дадена од бугарските власти, ромското маало во Ќустендил , Бугарија покрај претходниот карантин од 14 дена дополнително се ставени во карантин уште 7 дена.

Тоа предизвика вистински револт кај ромското населеније, кое патем во оваа населба брои околу 15.000 Роми.

Тие велат дека одлуката е безпредметна и дискриминаторска.

Се работи за место каде досега регистрирани се само 16 заболени Роми со Ковид 19, и дека тие се веќе идентификувани така што безпредметно е воведување на уште еден седумдневен карантин.

На тој начин овие луѓе се оставени на милост и немилост и без конкретна помош и егзистенција,

Тука најголемиот дел се занимаваат со работа каде дневната заработувачка е единствен извор на приход за преживување.

Дали овие протести ќе вложат со плод и ќе биде укината мерката карантин ќе се знае наскоро

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 66 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот